Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealiści skoczyli do węgierskich bratanków

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Licealiści z Zespołu Szkół w Jeżowem poznawali na Węgrzech szkolnictwo wyższe, funkcjonowanie zakładów przemysłowych oraz zabytki z czasów cesarstwa austro-węgierskiego
Licealiści z Zespołu Szkół w Jeżowem poznawali na Węgrzech szkolnictwo wyższe, funkcjonowanie zakładów przemysłowych oraz zabytki z czasów cesarstwa austro-węgierskiego archiwum
Odbyło się drugie spotkanie szkół partnerskich programu Erasmus +, w którym Zespół Szkół w Jeżowem uczestniczy od ubiegłego roku.

Tym razem sześcioosobowa delegacja zawitała do 100-tysięcznego miasta Kecskemét, oddalonego o 80 kilometrów od Budapesztu. W wycieczce brało udział dwoje uczniów klasy pierwszej liceum Katarzyna Drabik i Adam Chudzik, ponadto Joanna Szewc, Weronika Szewc z drugiej klasy, Sylwia Wraga i Monika Borek z trzeciej. Do Kecskemét przyjechali również partnerzy z Niemiec i Łotwy.

Uczniowie, podobnie jak w Niemczech, mieszkali u rodzin swoich partnerów, dzięki czemu mieli możliwość szybkiej integracji, a także poznania zwyczajów i kultury naszych południowych sąsiadów. Program spotkania na Węgrzech był bardzo atrakcyjny i intensywny. Pierwszego dnia wszyscy uczestnicy brali udział w grach integracyjnych. Uczestnicy projektu zostali podzieleni na międzynarodowe grupy. Każda otrzymała inne zadanie do wykonania. Uczniowie mieli za zadanie opisać węgierski system edukacji, system szkolnictwa wyższego, miejsca pracy, a także sposób odbywania praktyk w węgierskich firmach. Pozostałe grupy zajmowały się robieniem galerii zdjęć z pobytu, a także prowadzeniem dziennika i przeprowadzaniem wywiadów.

Już pierwszego dnia uczniowie mieli możliwość zwiedzenia zakładu produkcyjnego Univer, który zajmuje się przetwórstwem, głównie papryki. Zajęcia bardzo przypadły do gustu wszystkim uczestnikom projektu, ponieważ odbyła się również degustacja wyrobów, a jak wszystkim wiadomo – Węgry są krainą papryki.

Drugiego dnia odbyła się prelekcja w szkole na temat węgierskiego systemu edukacji, a po południu uczniowie zwiedzali jedną z najnowocześniejszych w Europie fabrykę Mercedesa. Trzeciego dnia uczniowie mieli możliwość zwiedzenia lokalnych uczelni wyższych, obejrzeli wydział budowy maszyn i wydział ogrodnictwa Uniwersytetu w Kecskemét.

Podczas pobytu na Węgrzech nie mogło również zabraknąć zwiedzania stolicy, dlatego zorganizowana była wycieczka do Budapesztu, gdzie uczniowie zwiedzili najważniejsze atrakcje turystyczne tego miasta, czyli Parlament, Felsenkrankenhaus, a także zamek Budaer Burg.

Ostatniego dnia odbyło się podsumowanie prac grup zadaniowych. Uczniowie prezentowali swoje obserwacje z pobytu w firmach i na uczelni. Po południu był jeszcze czas na zabawę, uczniowie spędzili czas w kręgielni, która jest miejscem spotkań młodzieży. Nowością podczas pobytu na Węgrzech był fakt, że część zajęć odbywała się również w języku angielskim, więc uczniowie, którzy pewniej czują się, mówiąc po angielsku, mogli także sprawdzić swoje umiejętności.

Było to już drugie spotkanie partnerów w ramach tego projektu, dlatego grupa szybciej zintegrowała się i chętnie spędzała wspólnie czas, a uczniowie przywieźli wiele miłych wspomnień. Pobyt umilała także piękna wiosna w słonecznym węgierskim wydaniu - wspomina Marta Kossak-Dec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie