Liga Mistrzów. AC Milan w półfinale! Sędzia Szymon Marciniak skrzywdził Napoli? Z rozgrywek odpadł ostatni Polak, Piotr Zieliński

Jacek Czaplewski
Napoli - Milan 1:1
Napoli - Milan 1:1 PAP/EPA
Liga Mistrzów. AC Milan awansował do półfinału! W drugim meczu ustępujący mistrz Italii zremisował z przyszłym, czyli Napoli 1:1. To "zwycięski" remis, bo pierwszy mecz na San Siro skończył się skromną wygraną 1:0. W rewanżu nie zabrakło kontrowersji. Przed przerwą sędzia Szymon Marciniak nie przyznał zespołowi Piotra Zielińskiego spodziewanego rzutu karnego. W końcówce gry Napoli dostało już jedenastkę, ale... zmarnował ją Chwicza Kwaracchelia. Gdyby było inaczej, doszłoby do dogrywki.

Liga Mistrzów. Napoli - AC Milan 1:1

W półfinale Milan trafi na zwycięzcę pary Inter Mediolan - Benfica Lizbona. Wszystko wskazuje na to, że znowu dojdzie do wewnętrznej, włoskiej rozgrywki i to akurat w derbach, skoro Nerazzurri przywieźli z Portugalii dwubramkową zaliczkę...

Rewanż Napoli - Milan był pełen napięcia. Gra momentami była porywająca. Najpierw sędzia Marciniak podjął słuszna decyzję o karnym dla gości. Podyktował go za ewidentny faul Mario Ruiego. Z okazji nie skorzystał jednak Olivier Giroud, który przegrał pojedynek z Alexem Meretem.

Giroud zrehabilitował się tuż przed przerwą, kiedy tak naprawdę przypieczętował awans. Francuz skończył w polu karnym niesamowity rajd Rafaela Leao, tego samego, który wypracował jedenastkę.

Dlaczego Napoli bez rzutu karnego?

Akcje przedzieliła ogromna kontrowersja w polu karnym Milanu. Sędzia Marciniak po sugestiach VAR-u, który obsługiwali Tomasz Kwiatkowski i Bartosz Frankowski nie przyznał jedenastki dla Napoli po faulu Leao na Hirvingu Lozano.

W 80 minucie Napoli dostało rzut karny po zagraniu ręką. Jak na złość okazji nie wykorzystał jednak Kwaracchelia. Dopiero w doliczonym czasie remis uratowała główka Victora Osimhena, ale na coś więcej było za późno.

Zespołowi Piotra Zielińskiego pozostaje więc feta z okazji odzyskania mistrzostwa po 33 latach. A Milan idzie na całość - po Ligę Mistrzów!

Odpadnięcie Napoli oznacza, że w tej edycji elitarnych rozgrywek nie wygra żaden Polak.