Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Literacko i muzycznie w Muzeum Opowieści w Rozalinie. Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Krzysiek Hawrot/Polskapresse
Warto zajrzeć do Muzeum Opowieści w Rozalinie koło Nowej Dęby, gdzie przez całe wakacje a nawet dłużej trwa Festiwal Opowieści QLtura fest.

Utworzone przez Fundację Q w budynku dawnej rozalińskiej podstawówki (adres: Rozalin 194) Muzeum Opowieści otworzyło swoje podwoje w Europejską Noc Muzeów w maju. Można tu obejrzeć pamiątki związane z kulturą Lasowiaków i przemysłem Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego ośrodkiem była Nowa Dęba. Są tu między innymi archiwalne materiały prasowe, nagrania i zdjęcia.

- W muzeum opowiadamy słowem, obrazem, dźwiękiem o historii terenów, na których mieszkamy. Naszym celem jest też edukacja młodych ludzi, organizujemy dla nich zwiedzanie, warsztaty fotograficzne i komiksowe - mówią założyciele Fundacji Q Marcin Kurnik i Robert Wilk, zapraszając na Festiwal Opowieści QLtura fest.

Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem już 6 sierpnia

- Za nami już dwa spotkanie literackie, na których gośćmi byli Tomasz Rabsztyn oraz Janusz Radwański. A już 6 sierpnia o godzinie 17 odbędzie się kolejne. Tym razem nasze zaproszenie przyjął Wojciech Bonowicz, z czego bardzo się cieszymy - mówi Marcin Kurnik.

Wojciech Bonowicz jest poetą i publicystą stale współpracującym z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Znak”. Opublikował kilka tomów poetyckich, między innymi „Wybór większości”, „Pełne morze”, „Polskie znaki”, „Echa” oraz „Druga ręka”. Jest autorem biografii „Tischner” (2001), tomów gawęd „Kapelusz na wodzie” (2010) i „Sto lat. Książka życzeń” (2018), licznych książek-wywiadów (między innymi z Janiną Ochojską, księdzem Michałem Hellerem i Wojciechem Waglewskim), a także książek dla dzieci: „Bajki Misia Fisia” (2012) i „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień” (2015). Jako wokalista pojawił się między innymi na płycie zespołu Fisz Emade Tworzywo „Drony” (2017) oraz płycie „Lech Janerka na basy i głosy” (2019). Ostatnio opublikował tom esejów „Dziennik końca świata” (2019). Z „Dziennika końca świata”.

Zagrają ZOLC i Henry No Hurry

Jednak QLtura fest to nie tylko spotkania z poetami i pisarzami, ale również muzyczne spotkania na żywo w muzealnej przestrzeni coworkowej. Organizatorzy już zapraszają na dwa koncerty. 11 sierpnia o godzinie 19 wystąpi ZOLC, duet elektroniczny z Tarnobrzega, tworzony przez Arka Stokłosę oraz Martynę Gawlik. Duet gatunkowo określa się jako Tupankochill czyli “skrzyżowanie elektronicznej siupy z polskim tekstem, subtelności z niepohamowanym szaleństwem, prawdziwości z wyimaginowaną kreacją”.

Natomiast 13 września o godzinie 20, podczas drugiego wieczorku z bardem, zagra Henry No Hurry. Henry No Hurry to jednoosobowy projekt Wawrzyńca Dąbrowskiego (Letters From Silence, Henry David’s GUN). To melodie z pogranicza gatunków singer-songwriter oraz indie-folk. Zarówno te znane z twórczości Letters From Silence czy Henry David’s GUN, jak również utwory autorskie oraz własne interpretacje kompozycji innych artystów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji!

Źródło: vivi24

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie