Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łopaty już symbolicznie wbite, umacnianie obwałowań we Wrzawach można rozpocząć

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Symboliczne wbicie pierwszych łopat na miejscu inwestycji przebudowy i rozbudowy wałów przeciwpowodziowych na rzece San
Symboliczne wbicie pierwszych łopat na miejscu inwestycji przebudowy i rozbudowy wałów przeciwpowodziowych na rzece San Wody Polskie
We Wrzawach (powiat tarnobrzeski) symbolicznym wbiciem łopat oficjalnie rozpoczęto w poniedziałek kolejną z czterech przeciwpowodziowych inwestycji Wód Polskich w powiatach tarnobrzeskim i stalowowolskim „San III”.

Inwestycja ta jest elementem dużego programu rozbudowy i zabezpieczenia przed filtracją 35 kilometrów obwałowań trzech rzek: Wisły, Trześniówki i Sanu. Dzięki temu programowi zwiększy się ochrona przeciwpowodziowa na obszarze niemal 17,6 tysiąca hektarów zamieszkanego przez prawie 30 tysięcy mieszkańców.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na terenie inwestycji, z okazji uroczystego rozpoczęcia prac, prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślił, że działania są prowadzone w szybkim tempie.
- W 2018 roku zakończono prace na zadaniu Wisła etap 1, a w ubiegłym roku dokonano odbioru przedsięwzięcia Trześniówka V. W marcu ubiegłego roku brałem udział w rozpoczęciu prac na zadaniu Wisła etap 2, natomiast teraz symbolicznie wbijamy łopaty na zadaniu San III” - powiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

Łączna wartość czterech inwestycji wynosi niemal 140 milionów złotych, z czego koszt zadania San III to 25 milionów złotych. Prace będą polegały na podwyższeniu, poszerzeniu i wykonaniu przesłony przeciwfiltracyjnej na lewostronnym obwałowaniu przeciwpowodziowym Sanu na długości 4,445 kilometra. Wykonawcą jest Transpol Lider Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa z Łojewa, która zrealizuje prace w ciągu 12 miesięcy.

Wody Polskie równolegle przygotowują kolejne trzy duże inwestycje na terenie powiatu tarnobrzeskiego i stalowowolskiego. Dyrektor Regionalnego Zarzągu Gospodarki Wodnej w Wodach Polskich w Rzeszowie Małgorzata Wajda powiedziała, że dla zadań „Trześniówka VII” oraz „Łęg IV” rzeszowski zarząd Wód Polskich uzyskał już komplet decyzji administracyjnych, między innymi pozwolenie na budowę.

- Ich szacunkowa wartość to 106 milionów złotych. Dla zadania Trześniówka VII podpisano już umowę o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, a w najbliższych dniach zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na realizację robót. W ostatnich dniach pojawiła się szansa na sfinansowanie projektu Łęg IV ze środków Banku Światowego - powiedziała Małgorzata Wajda, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Wodach Polskich w Rzeszowie.

Te trzy inwestycje pozwolą zmodernizować dalsze 36 kilometrów wałów Sanu, Trześniówki i Łęgu. Ich szacunkowa wartość wynosi 192 miliony złotych.
W poniedziałkowym spotkaniu we Wrzawach oprócz przedstawicieli Wód Polskich udział wzięli między innymi wiceminister infrastruktury Rafał Weber, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł i zastępca wójta Gorzyc, Lucyna Matyka.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie