Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubimy dbać o czystszą okolicę. Coraz więcej osób segreguje odpady

Grzegorz LIPIEC [email protected]
Segregacja odpadów w Szkole Podstawowej numer 11 w Tarnobrzegu.
Segregacja odpadów w Szkole Podstawowej numer 11 w Tarnobrzegu. Grzegorz Lipiec
Akcje edukacyjne, coraz lepszy sprzęt, większa troska. Wszystko to sprawia, że Polacy wytwarzają mniej odpadów komunalnych, a więcej z nich trafia na wysypiska, niż jeszcze sześć lat temu.

Według Głównego Urzędu Statystycznego 80 procent mieszkańców województwa podkarpackiego objętych jest zbiórką odpadów komunalnych.

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na efektywną edukację związaną nie tylko z ochroną środowiska i recyklingiem jest nauka poprzez działanie. Taką możliwość otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej numer 11 z tarnobrzeskiego osiedla Sobów.

SEGREGUJĄ W SZKOLE

W ramach realizacji projektu "Szkoła Promująca Zdrowie" uczniowie tarnobrzeskiej "Jedenastki" mają możliwość segregowania śmieci na terenie szkoły. Na korytarzach zostały ustawione odpowiednio oznakowane kosze, a kolorowe plansze informują o tym, jakie odpady nadają się do przetworzenia i podlegają selektywnej zbiórce.

- Celem tych działań jest zmotywowanie jak największej liczby uczniów do segregacji śmieci, ale także zwiększanie poczucia odpowiedzialności za ochronę środowiska, w którym żyjemy - wyjaśnia Robert Kłoda, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 11 w Tarnobrzegu.

ZBIERALI ELEKTROŚMIECI

Kolejnym pomysłem na aktywne uczestnictwo w edukacji ekologicznej była zbiórka elektrośmieci na terenie całego osiedla Sobów. Są to zepsute lub niepotrzebne urządzenia działające na prąd lub baterie, takie jak komputery, lodówki, telefony, telewizory, zabawki, a także zużyte świetlówki. Urządzenia te błyskawicznie się starzeją i często lądują na wysypiskach lub w lasach. Tymczasem szkodliwe związki z rozbitego kineskopu czy świetlówki zatruwają środowisko i tym samym nas samych.

Elektrośmieci zawierają też wiele cennych metali, takich jak złoto, srebro, miedź, aluminium. Materiały odzyskane w wyniku recyklingu w specjalnych zakładach mogą zostać ponownie zastosowane w nowych urządzeniach.

Dzięki współpracy z firmą Eko-Punkt w sobotę na terenie całego osiedla Sobów zebrano 1300 kilogramów odpadów. Dodatkowym ułatwieniem było odbieranie zużytych sprzętów bezpośrednio z gospodarstw domowych. - Każdy z nas może w łatwy sposób ograniczyć negatywny wpływ elektrośmieci na środowisko - kończy Robert Kłoda.

WIELE DO ZROBIENIA

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport, w którym prezentuje, jak radzimy sobie z ochroną środowiska. Podkarpacie w zestawieniach wygląda bardzo dobrze. Produkujemy mało odpadów komunalnych, a zdecydowana ich większość jest zbierana. Coraz chętniej segregujemy śmieci.

- Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale mając tak piękne środowisko naturalne, jak w naszym województwie, trzeba o nie dbać - mówi Małgorzata Oczoś, rzecznik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. - Na pewno jest jeszcze wiele do zrobienia, jeśli chodzi o inicjatywy zachęcające do segregowania odpadów, a także walki z "dzikimi wysypiskami", które paskudzą łąki oraz lasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie