MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łuk Triumfalny na zaborczej granicy w Lipie

Zdzisław Surowaniec
Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele Stowarzyszenia Kościuszkowskiego z Racławic Kościuszkowskich i Reprezentacja Polskiego Związku Piłsudczyków z Tomaszowa Lubelskiego.
Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele Stowarzyszenia Kościuszkowskiego z Racławic Kościuszkowskich i Reprezentacja Polskiego Związku Piłsudczyków z Tomaszowa Lubelskiego. Zdzisław Surowaniec
Pomnik Odzyskania Niepodległości w 1918 roku odsłonięto w Lipie, przy zrekonstruowanym przejściu granicznym między zaborem rosyjskim i austriackim. Pomnik jest łukiem triumfalnym, powstał dzięki staraniom Stowarzyszenia Lipa Zdrój.
Z lewej widoczna budka strażnicy austriackiej.
Z lewej widoczna budka strażnicy austriackiej. Zdzisław Surowaniec

Z lewej widoczna budka strażnicy austriackiej.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

- Samo przejście graniczne między zaborcami, którzy rozdali Polskę i podzielili między siebie byłoby tylko przyznaniem się do słabości - uważa Jerzy Drzewi, prezes Stowarzyszenia Lipa Zdrój. Przywrócenie tego przejścia jest ostrzeżeniem, że o wolność trzeba zawsze walczyć, aby ojczyzna nie dostała się pod obce panowanie.

Jednak kiedy już otwierano rekonstrukcję granicy austriackiej i rosyjskiej, planowano budowę pomnika wolności, który przypominałby, że wolność jest dla Polaków czymś zupełnie podstawowym, że nigdy nie są w stanie pogodzić się ze zniknięciem ojczyzny. W końcu podjęto decyzję, że pomnik będzie miał formę łuku triumfalnego. Zbudowano go z elementów żelbetonowych.

Na jednej kolumnie łuku jest płaskorzeźba z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki, na drugiej Józefa Piłsudskiego. Pierwszy bohater walczył z zaborcami, drugi doczekał wolnej ojczyzny i walczył z jej wrogami, bijać bolszewików i uniemożliwiając im pochód na Zachód. Na łuku jest postać orła szykującego się do lotu.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika, wmurowano w niego ziemię z miejsc pamięci obu patronów widniejących na łuku - z Paryża, Wilna i Nowego Jorku. Jak zapowiedział Jerzy Drzewi, potrzebne będą jeszcze pieniądze na dodatkowe zdobienia łuku i na wyłożenie placu wokół niego kostką. Chętni mogą więc przekazywać pieniądze na konto stowarzyszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie