Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maria Dekert, zasłużona dla rodzin psycholog otrzymała Złoty Krzyż Zasługi

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wojewoda Ewa Leniart odznacza Marię Dekert Złotym Krzyżem Zasługi za ofiarną działalność publiczną spełniając czyny przekraczające zakres zwykłych obowiązków, a przynoszące korzyść
Wojewoda Ewa Leniart odznacza Marię Dekert Złotym Krzyżem Zasługi za ofiarną działalność publiczną spełniając czyny przekraczające zakres zwykłych obowiązków, a przynoszące korzyść Urząd Wojewódzki
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła odznaczenia i ordery państwowe zasłużonym mieszkańcom województwa podkarpackiego. Wśród odznaczonych znalazła się Maria Dekert, która przez wiele lat kierowała Stalowowolskim Ośrodkiem Wsparcia i Interwencji Kryzysowej.

ZOBACZ TAKŻE:
Lublin: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Źródło:kurierlubelski.pl

Maria Dekert z rąk Wojewody otrzymała Złoty Krzyż Zasługi „za ofiarną działalność publiczną spełniając czyny przekraczające zakres zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść społeczeństwu w obszarze profilaktyki uzależnień, interwencji kryzysowej i pomocy psychologicznej” - jak argumentowano. Z wnioskiem do Wojewody Podkarpackiego o nadanie odznaczenia wystąpił Zarząd Powiatu Stalowowolskiego.

Maria Dekert była jednym z inicjatorów i organizatorów Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, prowadzonego wówczas przez Stowarzyszenie Opieki nad Dziećmi „Oratorium”, działającym przy kościele Trójcy Przenajświętszej. Od początku jego powstania kierowała jego pracą. W latach 2007-2008 doprowadziła do współpracy i dużego zaangażowania finansowego Gminy Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego w przekształcenie Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej.

Znajduje się tutaj hostel, który stanowią trzy mieszkania czteroosobowe z łazienkami, wspólną kuchnią i pralnią. Ośrodek pomaga głównie rodzinom, w których jest podejrzenie lub jest już udowodniona przemoc. Zazwyczaj trafiają tu matki z dziećmi, które, uciekając przed sprawcą, nie mają się gdzie podziać. Zdarzają się też starsze kobiety. - Osobiście nazywam je matkami z „Ballady o Januszku”. Czyli matki dorosłych synów, którzy znęcają się nad nimi psychicznie i fizycznie, przy okazji żyjąc z ich rent lub emerytur… - mówiła nam.

W 2007 roku była inicjatorką powołania porozumienia społecznego pod nazwą „Pogotowia Wsparcia”, które obejmuje obecnie pięć powiatów. Jako psychoterapeuta, konsultant i edukator jest ceniona za wiedzę i umiejętności w uczeniu i udzielaniu pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej. Praktycznie od wielu lat pełni rolę mentora i eksperta w dziedzinie interwencji i pomocy psychologicznej, głównie w zakresie przemocy domowej. Pomimo, że przeszła na emeryturę, nadal pozostaje aktywna zawodowo i współpracuje z różnymi środowiskami, angażując się w ważne społecznie przedsięwzięcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie