Z tej okazji przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, jako przedstawiciel władz samorządowych odwiedził mieszkającą obecnie w Warszawie Panią Marię, aby w imieniu starosty niżańskiego Roberta Bednarza i władz samorządowych powiatu złożyć serdeczne życzenia urodzinowe i przekazać na ręce dostojnej Jubilatki pamiątkowy grawer.
Na grawerze wyrażona została wdzięczność za ślad, jaki Pani Maria zostawiła w historii niżańskiego regionu, podziękowania za patriotyczną i bohaterską postawę, za krzewienie tradycji patriotycznych, a także życzenia dobrego zdrowia i pogody ducha. Wizytę Marii Mireckiej-Loryś złożył również Józef Sroka – przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” oraz państwo Barnatowie z Racławic – pasjonaci historii i przyjaciele Rodziny Mireckich, której imieniem nazwano w lutym 2018 roku Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”.
W latach 1939-1945 Maria Mirecka-Loryś należała do ścisłego kierownictwa podziemia narodowego w Centralnym Okręgu Przemysłowym. Wiosną 1940 r. została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w Powiecie Niżańskim, a następnie całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego.1 sierpnia 1945 r. została aresztowana w Nisku i więziona w Rzeszowie, Warszawie i Krakowie. Po zwolnieniu wyjechała do USA, gdzie pracowała w organizacjach polonijnych. Do Polski wróciła w 2004 roku i mieszkała w rodzinnych Racławicach. W 2018 roku postanowiła, że jesień życia spędzi w Warszawie, gdzie zamieszkała w ośrodku prowadzonym przez Bonifratów.
Będzie waloryzacja 500+?