Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Martwy borsuk na drodze w Suchorzowie. Został potrącony przez samochód?

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Martwego borsuka europejskiego zauważył w poniedziałek rano na drodze w gminie Baranów Sandomierski (powiat tarnobrzeski) jeden z naszych Czytelników. - Tyle lat żyję, ale nigdy tu w okolicy borsuka nie widziałem - mówi mężczyzna.

Martwa samica borsuka leżała na lokalnej drodze z Suchorzowa do Skopania. Najprawdopodobniej zwierzę kilka godzin wcześniej, w nocy, zostało potrącone przez samochód.
- Nie wiedziałem, że borsuki tu w ogóle występują. Tyle lat żyję i nigdy tego zwierzęcia nie widziałem - mówi Czytelnik.

Rzeczywiście, borsuka bardzo trudno zauważyć, gdyż zwierzę to prowadzi nocny tryb życia - dnie spędza w norze. Jak dowiadujemy się ze stron internetowych, borsuk występuje w całej Polsce. Za ostoję obiera okolice lesiste, w szczególności lasy mieszane i liściaste z bogatym podszytem, otoczone urodzajnymi polami. Uwielbia przebywać w pobliżu terenów podmokłych i wody. Borsuka można także spotkać w dużych i starych kompleksach sadowniczych, otoczenie to sprawia, że czuje się znakomicie.

Borsuk jest wszystkożercą, łatwo przystosowującym się do zasobów pokarmowych w okolicy siedliska. Najważniejsze źródło pożywienia borsuka stanowią dżdżownice, ale żywi się również dużymi owadami, małymi i młodymi ssakami oraz przy nadarzającej się okazji ptakami, padliną, zbożami i owocami. Ssaki, na które poluje to między innymi zające, szczury, myszy, norniki, ryjówki, krety i jeże oraz przydomowe zwierzęta znajdujące się na terenie łowieckim borsuka - koty, króliki. Do owadów zalicza się chrząszcze, w tym biegaczowate i gnojarzowate, gąsienice, komarnice oraz gniazda os i trzmieli. Ze zbóż preferuje: pszenicę, owies, kukurydzę oraz sporadycznie jęczmień. Do owoców, które zjada należą: dojrzałe jabłka, gruszki i śliwki, które same spadną na ziemię, jeżyny, borówki, maliny, truskawki, żołędzie, buczynę i dzikie bulwy roślin z rodzaju Arum. Sporadycznie zjada także ptaki gniazdujące na ziemi, żaby, ropuchy, traszki, węże, jaszczurki, ślimaki, grzyby i zieleninę – koniczynę i trawy – zwłaszcza w zimie i podczas suszy.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie