Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz te objawy? To może być cukrzyca. Nie lekceważ ich. Zobacz

mf
Nie bez przyczyny cukrzycę nazywamy chorobą cywilizacyjną. Z roku na rok zwiększa się liczba osób, które zapadają na tę chorobę. Według statystyk co 11 dorosły na świecie ma zdiagnozowaną cukrzycę, natomiast w Polsce 1 na 4 osoby powyżej 60. roku życia ma stwierdzoną cukrzycę. Zobacz, jakie są charakterystyczne objawy tej choroby.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nie bez przyczyny cukrzycę nazywamy chorobą cywilizacyjną. Z roku na rok zwiększa się liczba osób, które zapadają na tę chorobę. Według statystyk co 11 dorosły na świecie ma zdiagnozowaną cukrzycę, natomiast w Polsce 1 na 4 osoby powyżej 60. roku życia ma stwierdzoną cukrzycę. Zobacz, jakie są charakterystyczne objawy tej choroby.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nie bez przyczyny cukrzycę nazywamy chorobą cywilizacyjną. Z roku na rok zwiększa się liczba osób, które zapadają na tę chorobę. Na świecie to prawie 500 milionów osób. W Polsce na cukrzycę choruje 3 miliony mieszkańców. Według statystyk co 11 dorosły na świecie ma zdiagnozowaną cukrzycę, natomiast w Polsce 1 na 4 osoby powyżej 60. roku życia ma stwierdzoną cukrzycę.

Cukrzyca - choroba cywilizacyjna

Na cukrzycę w większości zapadają dorośli. Choć oczywiście nie brakuje dotkniętych tą choroba dzieci. Jednak istnieje pewna prawidłowość. Im osoby starsze tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Warto jednak sobie uświadomić, że cukrzyca nie jest pojedynczą chorobą; to grupa różnych chorób metabolicznych, których cechą wspólną jest przewlekła hiperglikemia. Przyczyną podwyższonego cukru we krwi, jak czytamy na stronie doz.pl są zaburzenia wydzielania lub zaburzenia działania insuliny. Konsekwencjami przewlekłego stanu hiperglikemii są uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych oraz różnych narządów.
Według International Diabetes Federation w 2040 roku ma być już 642 milionów osób z cukrzycą. Taki wzrost liczby chorych ma wiele przyczyn. Głównymi powodami są:

  • złe nawyki żywieniowe
  • nadwaga i otyłość
  • nadciśnienie tętnicze
  • stres
  • mała ilość snu

Warto wiedzieć, że ryzyko zachorowania na cukrzycę wrasta, jeśli jest już ona obecna w rodzinie. Dzieci cukrzyków powinny również regularnie badać się pod kątem cukrzycy.

Polecamy

Cukrzyca i jej rodzaje

Cukrzyca typu 1 - dotyka 15-20 procent chorych na cukrzycę, jej przyczyną, jak informuje poradnikzdrowie.pl, jest zniszczenie komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny; cukrzyca typu 1 występuje najczęściej u dzieci i ludzi młodych; nie można zapobiec jej wystąpieniu, a jedynym sposobem leczenia tej cukrzycy jest podawanie insuliny, dieta i aktywny tryb życia.
Cukrzyca typu LADA - to późno ujawniająca się cukrzyca o podłożu autoimmunologicznym u osób dorosłych; cukrzyca typu LADA dotyczy 5-10% osób z cukrzycą rozpoznaną po 35. roku życia; do jej rozpoznania konieczne jest stwierdzenie obecności autoprzeciwciał typowych dla cukrzycy typu 1, przede wszystkim anty-GAD.
Cukrzyca typu 2 - chorują na nią najczęściej osoby starsze, przy czym przyczyną podwyższonego poziomu glukozy we krwi nie jest brak insuliny, ale jej nieprawidłowe działanie w organizmie (insulinooporność). Najczęściej cukrzycy typu 2 towarzyszy otyłość - cierpi na nią około 80-85 procent wszystkich pacjentów oraz nadciśnienie tętnicze. Leczenie cukrzycy typu 2 opiera się na stosowaniu odpowiedniej diety, wysiłku fizycznego oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych, choć część chorych z czasem przechodzi na insulinę.
Cukrzyca monogenowa - stanowi 1-2 procent wszystkich przypadków cukrzycy; powstaje w wyniku pojedynczej mutacji, dlatego jej ostateczne zdiagnozowanie uzależnione jest od badania genetycznego.
Cukrzyca ciążowa - diagnozuje się w przebiegu ciąży, ustępująca po urodzeniu dziecka. W grupie kobiet z cukrzycą ciężarnych istnieje wyższe ryzyko zachorowania w przyszłości na cukrzycę w porównaniu z kobietami bez tego powikłania.
Cukrzyca wtórna (cukrzyca typu 3) - to grupa cukrzyc, które łącznie stanowią około 2-3% wszystkich postaci cukrzycy w Europie i Ameryce Północnej.
Z niewykryta cukrzycą można funkcjonować przez wiele lat. Nieleczona robi jednak spore spustoszenie w naszym organizmie. Warto zrobić sobie badania kiedy zaobserwujemy następujące objawy

Cukrzyca - kiedy powód do niepokoju?

Objawy cukrzycy typu 1 (insulinozależnej)

  • duże pragnienie
  • częste oddawanie moczu
  • spory apetyt i utrata wagi
  • ogólne osłabienie
  • senność
  • zamazane lub podwójne widzenie

Objawy cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej)

  • duże pragnienie i częste oddawanie moczu (choć nie tak nasilone, jak w cukrzycy typu I)
  • chudnięcie, mimo normalnego apetytu i diety
  • nieostre widzenie
  • drażliwość, apatia
  • zmęczenie i senność
  • łatwe powstawanie siniaków i wolniejsze gojenie się ran
  • nawracające zapalenia skóry, zapalenia dziąseł lub zapalenia pęcherza moczowego
  • sucha skóra
  • świąd skóry
  • mrowienie lub przejściowa utrata czucia w stopach
  • u mężczyzn - zaburzenia erekcji
  • u kobiet – przewlekłe zapalenia pochwy

Osoby, u których wykryto cukrzycę powinny być pod stałą kontrolą lekarza diabetologa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz te objawy? To może być cukrzyca. Nie lekceważ ich. Zobacz - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie