MATURA 2020. Podlaska afera wokół egzaminu z języka polskiego. Policja bada sprawę wycieku tematu rozprawki

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
To nie jest łatwy rok dla absolwentów szkół średnich. Nie dość, że egzamin maturalny z powodu pandemii koronawirusa odbył się z miesięcznym poślizgiem i w rygorze sanitarnym, to jeszcze w atmosferze skandalu.
To nie jest łatwy rok dla absolwentów szkół średnich. Nie dość, że egzamin maturalny z powodu pandemii koronawirusa odbył się z miesięcznym poślizgiem i w rygorze sanitarnym, to jeszcze w atmosferze skandalu. II LO w Białymstoku
Udostępnij:
Postępowanie prowadzi Komenda Rejonowa Policji I w Warszawie. CKE uzależnia dalsze kroki od ustaleń śledczych. Czy egzamin maturalny będzie trzeba powtórzyć? Na razie nie ma o tym mowy.

- Na pewno nie w skali całego kraju. Być może dla określonej grupki osób lub konkretnej placówki, której uczniowie mieli wcześniej dostęp do tematów. O ile oczywiście policja uzna, że taki przeciek rzeczywiście miał miejsce i będzie w stanie ustalić sprawców - podkreśla Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej. - Gdyby okazało się, że uczestniczył w nim któryś z dyrektorów lub nauczycieli, oczywiście będzie musiał ponieść konsekwencje dyscyplinarne.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym zaczął się w poniedziałek o godzinie 9. Temat: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela". Na podstawie narządzie Google Trends internauci odkryli, że już ponad dwie godziny przed rozpoczęciem matury w wyszukiwarce masowo wpisywano frazę "wesele elementy fantastyczne", a około godziny 7 autentyczny temat rozprawki... I wybuchła afera. Źródła przecieku wskazywały na woj. podlaskie, bo właśnie w tym regionie zanotowano wzrost wyszukiwań tej frazy. Na trop wpadła firma Sentimenti, a właściwie należący do niej eksperci z grypy "Emocje w sieci" prowadzący profil na Twitterze i dzielący się wynikami badań nastrojów internautów.

Czytaj też: Matura 2020 - język polski. Maturzyści zmierzyli się z Weselem (zdjęcia)

Z analiz Google Trends wynika, że w kulminacyjnym momencie kluczowe hasła 100 razy wpisali internauci z podlaskiego, 21- z małopolskiego. Przed rozpoczęciem egzaminu w sumie około 300-krotnie.

To obudziło instynkt śledczy wśród reszty użytkowników sieci. Ci z portalu wykop.pl natrafili na grupę w mediach społecznościowych i konwersację opatrzoną nazwą "Matura 2020". Wygląda na to, że abiturienci mieli wiedzę nie tylko o samym temacie matury, ale dysponowali dokumentami. Screen autentycznego matury z języka polskiego udostępniła o godz. 7.34 uczennica z oddalonej od Białegostoku o setki kilometrów Rabki- Zdrów w Małopolsce. Czy to oznacza, że nie tylko uczniowie z Podlaskiego mieli dostęp to tajnych informacji?

Zwróciliśmy się do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z szeregiem pytań. Czy CKE ma podejrzenia skąd mógł nastąpić "przeciek"? Z jakiej konkretnie szkoły? Kim była osoba, która ujawniła temat maturalny: nauczyciel, pracownik szkoły, a może pracownik Komisji? Czy istnieje możliwość, aby w tym przypadku doszło do cyberprzestępstwa i włamania do systemów CKE? Niestety nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi.

- W związku z informacjami dotyczącymi możliwych wywołań w Google fraz związanych z tematem tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym z terenu województwa podlaskiego przed godz. 9:00, CKE informuje, że w dniu wczorajszym na policji zostało złożone w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dalsze kroki będą uzależnione od ustaleń śledczych - brzmiała lakoniczna odpowiedź mailowa z sekretariatu Dyrektora CKE.

Wiadomo tylko, że zawiadomienie trafiło do Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.

- Zawiadomienie zostało dziś przekazane do wydziału merytorycznego. Zapoznajemy się z materiałem. Dopiero potem będziemy podejmować dalsze decyzje, w tym ewentualnie przesłuchanie świadków - mówi nadkom. Robert Szumiata, oficer prasowy KRP I - Śródmieście. Nie sugeruje w jakim kierunku miałoby się toczyć śledztwo. - Jestem daleki od wyprzedzania faktów.

Zobacz także: Kiedy matura 2020 i egzamin ósmoklasisty. Kiedy egzaminy w czasie epidemii koronawirusa. Rząd przedstawił daty 9.06.2020

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, odpowiedzialna za przeprowadzenie matur w całym woj. podlaskim, również czeka na wyniki dochodzenia. Może to być sprawa bez precedensu. Nie ma jednak na razie mowy konieczności powtórzenia egzaminu z języka polskiego. Dyrektor OKE dodaje, że zdarzają się przypadki unieważnienia matur z powodu ściągania lub niesamodzielnej pracy i korzystania z "gotowców" z internetu. Tacy uczniowie mogą podejść do egzaminu dopiero za rok, w kolejnej sesji.

- Co roku w naszym okręgu dochodzi do kilku - kilkunastu takich przypadków. Zauważamy optymistycznie, że z każdym rokiem tych unieważnień mamy mniej, co świadczy o tym, że większość maturzystów bardzo dojrzale podchodzi do egzaminu i samodzielnie rozwiązują zadania - zauważa Jolanta Gołaszewska, dyrektor OKE w Łomży.

Tym bardziej wszyscy zastanawiają się jak doszło do przecieku. Być może nie jedynego. We wtorek zawrzało ponownie, bo w sieci pojawiły się zdjęcia arkuszy maturalnych z matematyki, jakie udostępniali sobie tym razem uczniowie z Lubelszczyzny. Jak to możliwe?

Zgodnie z procedurą arkusze egzaminacyjne są dostarczane do szkół w rano przed maturą, między godziną 5 a 8 rano - o tej samej porze w całym kraju. Za dystrybucję centralną odpowiadają kurierzy firmy wyłonionej w drodze przetargu. Kartony z arkuszami odbiera dyrektor szkoły (jako przewodniczący zespołu egzaminacyjnego) lub upoważniony przez niego nauczyciel. Muszą sprawdzić, czy paczka nie jest uszkodzona i nie nosi śladów ingerencji.

- Nie otrzymaliśmy do tej pory żadnej informacji o naruszeniu przesyłki - podkreśla dyrektor Gołaszewska.

Wyniki matur z języka polskiego mają być znane 11 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Materiał oryginalny: MATURA 2020. Podlaska afera wokół egzaminu z języka polskiego. Policja bada sprawę wycieku tematu rozprawki - Kurier Poranny

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZEFIR

przeciek w Bialymstoku a wyciekło w RABCE

NAJDŁUŻSZY WYCIEK NA ŚWIECIE.

G
Gość

PERDUŁY , a WYKRYWACZ TO IDIOTA bez matury.

Temat z giełdy maturalnej jak

Elementy fantastyczne w WESELU Wyspiańskiego jest tak stary jak czas od mojej matury. Praktycznie każdego roku pojawiał się, jak grzyby po deszczu , że to PEWNIK maturalny,

Wesele Wyspiańskiego , Dziady Mickiewicza , są zawsze w tzw pewnikach . I nie widzę tu raczej przecieku lecz tzw zbiegu okoliczności. Zapewne w Wielkopolskim w zapowiedziach były Dziady , a w Małopolsce Pan Tadeusz.

Pewniaków było ze 100 powiedzmy , trafił jeden.

Jak postawimy armatę i będziemy strzelać do celu na 100 strzałów 1 trafi , tak i tu . Rachunek prawdopodobieństwa to też pewnik na maturze, a jak nie badanie funkcji i a coś z trygonometrii to pewniki . I co jutro czy tam kiedy mundurowi wpadną do mnie . Maturę zdałem prawie pół wieku temu i też był Wyspiański , ale wybrałem Norwida.

Przejdź na stronę główną Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie