Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści po wiedzy o społeczeństwie wyszli z mieszanymi uczuciami

Ewa Bożek
Ania Zamojska, Joasia Wojciechowska i Paweł Orenkiewicz z ZS numer 1 w Stalowej Woli tuż po wyjściu z kolejnego egzaminu
Ania Zamojska, Joasia Wojciechowska i Paweł Orenkiewicz z ZS numer 1 w Stalowej Woli tuż po wyjściu z kolejnego egzaminu Fot. Ewa Bożek
Na poziomie podstawowym zagadnienia dotyczyły polityki i polityków, a na rozszerzonym motywem przewodnim był problem edukacji w Polsce. Maturzyści mają za sobą egzamin pisemny z wiedzy o społeczeństwie.

Na zdawanie tego przedmiotu zdecydowało się prawie 8 tysięcy uczniów z Podkarpacia.

Uczucia uczniów po egzaminie były bardzo mieszane.
- Gdybym pisał maturę z wiedzy w ubiegłym roku, po wyjściu byłbym bardzo zadowolony. Tegoroczne pytania po prostu mi nie podeszły, uczyłem się trochę innych rzeczy - mówi Paweł Orenkiewicz z Zespołu Szkół numer 1 w Stalowej Woli.
Paweł przyznaje jednak, że odpowiedział na wszystkie pytania i napisał wypracowanie.

- Tylko nie mam pojęcia czy dobrze - mówi.

Jego szkolne koleżanki Anna Zamojska i Joanna Wojciechowska, wyszły z egzaminu bardziej zadowolone.

- Napisałyśmy wszystko. Temat obowiązkowego wypracowania był dość przystępny. Żeby je napisać wystarczyła wiedza ogólna i śledzenie sytuacji politycznej w naszym kraju - Mówią.

Cała trójka zdawała wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym. Tutaj trzeba było napisać artykuł prasowy o cechach idealnego polityka i czym powinien się kierować w swojej pracy. Część pytań dotyczyła również wypowiedzi polityków.
Na poziomie rozszerzonym uczniowie mogli wybrać temat z dwóch propozycji. Większość zdecydowała się na pisanie wypracowania o kondycji polskiej edukacji oraz jakie mają pomysły na podniesienie poziomu w szkolnictwie polskim.
Do tego trzeba jeszcze było zakreślić prawidłową odpowiedzieć w pytaniach zamkniętych, które dotyczyły między innymi prawa, społeczeństwa i polityki.

- Wiele osób miało problemy z zaznaczeniem prawidłowej odpowiedzi. Naszym zdaniem do kaczego pytania pasowały dwie zaproponowane odpowiedzi, a trzeba było wybrać jedną - mówi jeden z maturzystów.

Dziś egzamin piszą osoby, które jako obowiązkowy pisemny wybrali język niemiecki. W sumie w naszym regionie mamy 3633 takich uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie