Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medal Zasłużony Saper Wojska Polskiego dla dowódcy Batalionu Inżynieryjnego

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podpułkownik Radosław Podolski z medalem Zasłużony Saper Wojska Polskiego
Podpułkownik Radosław Podolski z medalem Zasłużony Saper Wojska Polskiego Garnizon Nisko
Dowódca 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku podpułkownik Radosław Podolski otrzymał medal Zasłużony Saper Wojska Polskiego. Medal odebrał podczas centralnych uroczystości Święta Wojsk inżynieryjnych, zorganizowanych pod pomnikiem Chwała Saperom w Warszawie.

W zaświadczeniu o przyznaniu medalu szef zarządu Inżynierii Wojskowej pułkownik Marek Wawrzyniak napisał o pułkowniku Podolskim: „Posiada przygotowanie i zalety właściwe żołnierzowi Wojsk Inżynieryjnych oraz mając przeświadczenie, że wszędzie i zawsze okaże się godnym miana Sapera i gotów będzie wszystko poświęcić ku dobru i chwale ojczyzny”.

Święto Wojsk Inżynieryjnych obchodzone jest 16 kwietnia na pamiątkę rocznicy forsowania linii Odry i Nysy Łużyckiej w 1946 roku.

Główna część uroczystości, która rozpoczęła się o godzinie 12, poprzedzona została Mszą świętą celebrowaną przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego generała brygady doktora Józefa Guzdka, w której wzięli udział między innymi I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych generał dywizji pilot Jan Śliwka, inspektor rodzajów wojsk generał brygady Sławomir Owczarek, szef zarządu inżynierii wojskowej pułkownik Marek Wawrzyniak oraz byli szefowie wojsk inżynieryjnych: generał broni w stanie spoczynku Henryk Tacik, generał dywizji w stanie spoczynku Janusz Lalka, generał brygady w stanie spoczynku Bogusław Bębenek, dowódcy jednostek inżynieryjnych, żołnierze, pracownicy resortu obrony narodowej, a także żołnierze będący w rezerwie i stanie spoczynku. Po raz pierwszy udział wzięli także przedstawiciele jednostek i instytucji NATO na czele z szefem wojsk inżynieryjnych armii włoskiej generałem brygady Francesco Bindi, szefem wojsk inżynieryjnych armii czeskiej pułkownikiem Jiri Trso.

W Katedrze Polowej wypełnionej do ostatniego miejsca przez saperów, biskup polowy podziękował saperom za służbę, „która nie jest medialna ale która daje satysfakcję, a przede wszystkim jest służbą dla społeczeństwa”. - To saperzy są pierwsi wtedy kiedy ludzie potrzebują pomocy w sytuacjach kryzysowych - powiedział. Kolejny raz przywołał motto saperskie „czasem burzyć, często budować i zawsze służyć” w nawiązaniu do posługi kapelanów, którzy tak jak saperzy czasami muszą burzyć ludzkie mury, często budują więzi międzyludzkie i zawsze służą. Mimo iż już trzy lata upłynęły od Światowych Dni Młodzieży obchodzonych w Polsce, to kolejny raz saperzy usłyszeli podziękowania od Biskupa Polowego: – Bez Was trudno sobie wyobrazić przeprowadzenie tak wielkiego przedsięwzięcia, to dzięki Wam wszystko skończyło się szczęśliwie.

Pułkownik Marek Wawrzyniak w imieniu całej wspólnoty saperskiej wyraził wdzięczność, za opiekę w trudnej, odpowiedzialnej oraz niebezpiecznej służbie i pracy. Podziękował także za uhonorowanie wojsk inżynieryjnych wyróżnieniem „Benemerenti” (odznaczenie honorowe ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku, przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła ). - Jest to dla nas wielki zaszczyt, a przede wszystkim dowód uznania za naszą codzienną służbę - stwierdził.

Po uroczystej Mszy, jak co roku wszyscy saperzy i ich sympatycy, spotkali się pod pomnikiem „Chwała Saperom”. Po przywitaniu gości pułkownik Marek Wawrzyniak przedstawił w krótkich żołnierskich słowach historię dokonań wojsk inżynieryjnych. Podkreślił ich rolę w służbie na rzecz społeczeństwa. Za tę trudną służbę wszystkim saperom należą się wyrazy uznania i podziękowania, ponieważ wojska inżynieryjne to wzór profesjonalizmu. Nawiązał także do 20-letniej historii wojsk inżynieryjnych w NATO.

- Dla żołnierzy wojsk inżynieryjnych okres ten oznaczał czas wytężonej służby i dynamicznego rozwoju. Systematycznie doskonalimy nasze zdolności oraz konsekwentnie wzmacniamy nasz potencjał bojowy. Jesteśmy obecni w wielu misjach zagranicznych dając przykład profesjonalizmu i oddania ojczyźnie, płacąc także daninę krwi za to, by inni czuli się bezpiecznie - usłyszeli uczestnicy uroczystości.

Na uroczystej zbiórce odczytany został list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Minister napisał: "Wasza służba to służba ludziom. Jesteście zawsze najbliżej potrzebujących pomocy i ochrony. W pełnej gotowości do działania pozostają patrole i grupy rozminowania, które corocznie eliminują tysiące zagrożeń. W wielu sytuacjach działania żołnierzy wojsk inżynieryjnych stanowią wręcz jedyną możliwość pomocy osobom zagrożonym przez materiały wybuchowe i żywioły. Nadzwyczajne umiejętności żołnierzy wojsk inżynieryjnych były potrzebne wczoraj, są potrzebne dzisiaj i będą potrzebne jutro."

Na trudną ale pełną oddania służbę, w swoim przemówieniu uwagę zwrócił I zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji pilot Jan Śliwka. Wspomniał także o ofiarnej służbie w sytuacjach kryzysowych na rzecz poszkodowanych. To nie tylko zadania bojowe ale także często zadania humanitarne. Zwrócił uwagę na zaangażowanie wojsk inżynieryjnych w usuwaniu pozostałości wojennych. - Można powiedzieć, że każdy taki przedmiot zneutralizowany przez saperów to jedno ocalone życie ludzkie, a takich niebezpiecznych, wybuchowych przedmiotów w 2018 roku było ponad 300 tysięcy - powiedział.

Rolę saperów we współczesnym systemie bezpieczeństwa docenił zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP generał dywizji Krzysztof Król. Zwrócił uwagę na priorytety jakie stoją przed wojskami inżynieryjnymi. – Przygotowanie oddziałów i pododdziałów wojsk inżynieryjnych do wsparcia innych rodzajów Sił Zbrojnych w walce, przez rozwijanie swoich zdolności w czasie pokoju. Wykorzystywane są one także na rzecz społeczeństwa w trakcie niesienia pomocy w likwidacji skutków klęsk żywiołowych - przypomniał.

Po okolicznościowych przemówieniach, za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków służbowych, sumienną i pełną poświęcenia służbę ojczyźnie Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych wyróżnił żołnierzy wojsk inżynieryjnych tytułami Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej II stopnia, Odznakami Honorowymi Wojsk Lądowych.

Szef Zarządu Inżynierii Wojskowej za promocję wojsk inżynieryjnych w środowisku cywilnym, a także za kreowanie pozytywnego wizerunku oraz zasługi dla wojsk inżynieryjnych nadał medale Zasłużony Saper i Zasłużony dla Wojsk Inżynieryjnych.

Na zakończenie uroczystości, delegacje instytucji i jednostek wojskowych, służb mundurowych, stowarzyszeń wojskowych oraz szkół złożyły wieńce pod pomnikiem Chwała Saperom. Wieńce te są symbolem naszej pamięci o tych co oddali życie i zdrowie za Ojczyznę, za naszą wolność, za nasze poczucie bezpieczeństwa.

Obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych zorganizował Zarząd Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych we współpracy z Dowództwem Garnizonu Warszawa, 2 Mazowieckim Pułkiem Saperów oraz Stowarzyszeniem Saperów Polskich.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 500 plus na każde dziecko

Źródło: vivi24

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie