Miało być z pompą, wyszła klapa

  Miało być z pompą, wyszła klapa

  Sławomir Czwal

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Powiat niżański od dwóch miesięcy przygotowywał się do hucznych obchodów 150-lecia. Tyle tylko, że okrągłe uroczystości powinny być obchodzone dwa lata temu!
  Mariusz Kowalik, były burmistrz Niska odkrył, że uroczystości powinny się odbyć dwa lata temu.

  Mariusz Kowalik, były burmistrz Niska odkrył, że uroczystości powinny się odbyć dwa lata temu. ©S. Czwal

  Powiat niżański od dwóch miesięcy przygotowywał się do hucznych uroczystych obchodów 150-lecia. Mariusz Kowalik, były burmistrz Niska interesujący się historią miasta odkrył, że okrągłe uroczystości powinny być obchodzone dwa lata temu! Przygotowania przerwano, a zespoły i atrakcje dla mieszkańców powiatu odwołano.
  Przygotowania do obchodów 150-lecia powiatu niżańskiego ruszyły z początkiem kwietnia.

  WIELKIE PRZYGOTOWANIA

  Uroczystości dla mieszkańców powiatu zaplanowano na placu Talbetu w Nisku. 25 sierpnia miał się prezentować powiat i gminy wchodzące w jego skład. Następny dzień miał być zarezerwowany dla niżańskiego święta chleba.
  W pierwszy dzień powiatowych uroczystości dla mieszkańców mieli wystąpić Skaldowie. Planowano wmurowanie płyty pamiątkowej, uroczystą sesję Rady Powiatu Niżańskiego. Wszystko praktycznie było zapięte na ostatni guzik.

  Starostwo zaplanowało też wydanie z tej okazji albumu poświęconego powiatowi i gminom wchodzącym w jego skład. Powiat złożył nawet też wniosek do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie tej imprezy.
  TYMCZASEM...

  - W sprawie historii powiatu niżańskiego skontaktowałem się z archiwum państwowym w Wiedniu, instytutami historycznymi w Krakowie - opowiada Mariusz Kowalik, były burmistrz Niska, z zamiłowania pałający się historią Niska. - Z dokumentów źródłowych okazało się, że powiat niżański powstał w 1855 roku, a nie w 1857, jak dotychczas głosiły publikacje. Dokumenty wskazują, że w 1856 roku stanowisko starosty było jeszcze nie obsadzone, natomiast w 1857 roku starosta już był.

  - Wszystko zostało już odkręcone - mówi Władysław Pracoń, starosta powiatu niżańskiego. - Nie chcę być posądzony o niepotrzebne wydawanie 40 tysięcy złotych i robienie imprezy, która powinna odbyć się dwa lata temu. Nie wycofamy się tylko z albumu, ukazującego piękne zakątki naszego powiatu. Będzie służył do celów promocyjnych.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!