Miasto na dobrej drodze - konferencja naukowa w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Konferencja naukowa w Bibliotece Międzyuczelnianej.
Konferencja naukowa w Bibliotece Międzyuczelnianej. Zdzisław Surowaniec
- Stalowa Wola powstała jako osiedle przy hucie. Dziś miasto musi poszukać pomysłu na siebie. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czym powinna być Stalowa Wola - taką refleksją prezydent Andrzej Szlęzak otworzył seminarium naukowe "Stalowa Wola jako ośrodek naukowo-badawczy. Fakt czy wizja".

Prezydent uważa, że miastu brakuje elit opiniotwórczych, które by dyskutowały, wyłaniały propozycje rozwoju miasta. Miasto rozwinęło się w okresie PRL na dość nowoczesny ośrodek. Jednak wyższe uczelnie, które tu osiadły, takie jak KUL, potraktowały miasto jako miejsce chałtury dla naukowców i nie powstała tu związana z miastem kadra naukowa.

Prezydent wspomniał, że dzięki unijnemu wsparciu udało się wybudować w Stalowej Woli obiekty akademickie i supernowoczesne laboratorium. - Udało nam się wyprzedzić czas. Ale miasto jest sproletaryzowane mentalnie. Musi to powstać nie klasa robotnicza, ale klasa kreatywna - stwierdził.

- Stalowa Wola jest na dobrej drodze. Możemy wygrać i być kreatywni, ale możemy także przegrać - postawił ocenę prezydent.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emilka

TYLKO DUREŃ DZIŚ ODDA GŁOS NA PiS i PiSmatołów. :P

W
Wybory 25 maja

Doświadczeni, wykształceni, mądrzy kandydaci do Parlamentu Europejskiego, którzy będą godnie reprezentować Polskę i starać się w Brukseli i Warszawie o wsparcie finansowe oraz rozwój dla naszego województwa podkarpackiego:

Stanisław Ożóg – poseł na Sejm V, VI i VII kadencji. Członek Komisji Finansów Publicznych, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Podkomisji stałej do monitorowania wykorzystania środków unijnych. Skutecznie zabiegał między innymi o rozbudowę Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka, Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, budynku Filharmonii Podkarpackiej, Zespołu Szkół i pływalni krytej w Sokołowie Małopolskim, Centrum Diagnostycznego Przychodni Specjalistycznej w Rzeszowie, bazy naukowo-badawczej Politechniki Rzeszowskiej, budowę autostrady A4 Kraków – Rzeszów – Korczowa (w trakcie budowy), przebudowę drogi krajowej nr 4 odcinek Machowa – Łańcut, budowę drogi ekspresowej S-19 i S-74 na odc. Opatów – Tarnobrzeg – Stalowa Wola – Nisko (budowa wstrzymana) a także o modernizację i budowę dróg gminnych, powiatowych na terenie woj. podkarpackiego.

Tomasz Poręba – poseł Parlamentu Europejskiego, od 10 lat pracuje w Europarlamencie jest członkiem prezydium Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, członkiem Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Zabiega między innymi o: utworzenie odrębnego europejskiego programu rozwoju dla regionu Karpat, zniesienie restrykcyjnych przepisów dla przemysłu mięsnego uniemożliwiających produkcję wędlin metodą tradycyjną, zmianę przepisów unijnych, które ułatwiłyby polskim winiarzom prowadzenie ich działalności. Z sukcesem zabiegał o utrzymanie i modernizację linii kolejowej Dębica-Mielec-Tarnobrzeg, organizację staży zagranicznych w Brukseli dla uczniów, sportowców i osób bezrobotnych (odbyło staż ok. 120 osób), zorganizował m.in. konkursy dla młodzieży, turnieje piłkarskie w ramach których blisko 500 młodych ludzi wyjechało na kilkudniowe wycieczki do Belgii. Europoseł organizował też duże imprezy promujące Podkarpacie za granicą. Sprowadził do naszego województwa unijny program Move and Green, którego głównym celem jest rozwój infrastruktury transportowej na obszarach peryferyjnych. W imieniu mieszkańców Podkarpacia złożył kilkadziesiąt skarg do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu.

Prof. Józefa Hrynkiewicz – posłanka na Sejm VII kadencji. Jest profesorem nauk humanistycznych, socjologiem, specjalizuje się w uwarunkowaniach i strategii rozwoju polityki społecznej, rozwoju demograficznego oraz rozwoju samorządów społecznych, ruchów i inicjatyw obywatelskich. Jest nauczycielem akademickim i wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Skierniewicach. Współpracowała miedzy innymi : z Instytutem Spraw Publicznych, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Biurem Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu i Senatu RP.
Do niedawna zasiadała w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu zabezpieczenia społecznego oraz w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Obecnie pracuje w Komisji Zdrowia oraz w Komisji Administracji i Cyfryzacji.

Są to kandydaci z listy nr 4 Prawa i Sprawiedliwości

 

 

Dodaj ogłoszenie