Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Stalowa Wola chce używać dronów do kontroli jakości powietrza w gospodarstwach

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Osiedle Rozwadów jest źródłem spalania różnego paliwa
Osiedle Rozwadów jest źródłem spalania różnego paliwa Zdzisław Surowaniec
Miasto Stalowa Wola chce używać dronów do kontroli jakości powietrza w gospodarstwach. Ich zakup ma zostać sfinansowany dzięki pozyskaniu środków norweskich we współpracy z Politechniką Rzeszowską.

Drony będą sprawdzały jakość powietrza w Stalowej Woli?

Docelowo, dzięki pozyskaniu środków norweskich we współpracy z Politechniką Rzeszowską, miasto do kontroli jakości powietrza chce wykorzystać drony. - Raz na kwartał w okresie 1 stycznia do - 30 kwietnia 2024 możliwe będzie wykorzystanie drona Partnera (Politechniki Rzeszowskiej) do monitorowania jakości powietrza w mieście na potrzeby Gminy Stalowa Wola. Równocześnie, w ramach tego samego projektu powyższy Partner utworzy na lotnisku w Turbi Ośrodek Kształcenia Operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych - dodaje naczelnik Monika Trela.

Jak się dowiedzieliśmy Urząd Miasta posiada drona (DJI Phantom 4 PRO), który służy Wydziałowi Promocji, ale także Wydziałom zajmującym się działkami oraz przygotowaniem inwestycji.

Magistrat przeszkolił dwóch pracowników do ich obsługi. Łączny koszt szkolenia obu osób, egzaminu oraz badań lekarskich + warsztatów (2 x dwudniowe zjazdy + 1 dzień egzamin państwowy) wyniósł 6605,10 zł brutto. Łączny koszt delegacji, hoteli i dojazdu - 1855,39 zł. - W tamtym czasie była to najkorzystniejsza oferta pod względem finansowym i czasowym - czytamy w odpowiedzi.

Wydział Ochrony Środowiska w Stalowej Woli

- Weryfikacja zgłoszenia odbywa się na zasadzie sprawdzenia podanej nieruchomości w bazie Wydziału Ochrony Środowiska. Następnie upoważnieni przez Prezydenta Miasta pracownicy udają się w teren w celu skontrolowania nieruchomości. Kontrola polega na sprawdzeniu wszystkich źródeł ogrzewania w budynku, pomieszczenia kotłowni, składu opału, jakości stosowanego paliwa oraz ocenie wizualnej. Podczas kontroli upoważnieni pracownicy wykonują także dokumentację fotograficzną źródła ciepła, kotłowni i składu paliwa. Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządzany jest protokół. W przypadku nieprawidłowości, właściciel budynku jest zobowiązany do ich usunięcia 
i poddany ponownej kontroli - wyjaśnia Monika Trela, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta.

Zgłoszeniem podejrzenia, że w którymś z gospodarstw używa się nieodpowiednich materiałów do ocieplania domu, co przekłada się na pogorszenie jakości życia w danym otoczeniu, zajmuje się Wydział Ochrony Środowiska przy ulicy Wolności 9 w pokoju nr 2 i 4. Można także skontaktować się telefonicznie pod numerami telefonów - 15 643 35 87, 15 643 34 53.

Kontrole, co zarzuca jeden z mieszkańców magistratowi, są jedynie "wizualne", bez pobierania próbek popiołu i przesyłania ich do laboratorium. Być może to jest dowód na to, że w ciągu ostatnich dwóch lat kontrole miejskie nie wykryły palenia w paleniskach domowych kontrolowanych nieruchomości substancjami zakazanymi. Na ten rok Wydział Ochrony Środowiska zapowiedział już kupno odpowiedniego oprzyrządowania.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto