Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli podsumowała rok 2015

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dyrektor biblioteki Ewa Biały przy nowych książkach.
Dyrektor biblioteki Ewa Biały przy nowych książkach. Zdzisław Surowaniec
Miejska Biblioteka Publiczna imienia Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli podsumowała rok 2015. Jak się okazuje do biblioteki zapisanych było 12 tysięcy 866 osób. Wypożyczyli ponad 209 tysięcy książek i ponad 10 tysięcy książek nagranych na płytach CD i kasetach, czyli audiobooków.

Czytelniczka, która pożyczyła najwięcej książek może pochwalić się liczbą 319 przeczytanych tomów. To niemal jedna książka dziennie!

Żeby znaleźć się w pierwszej dziesiątce najaktywniejszych czytelników, należało w 2015 roku wypożyczyć co najmniej 250 pozycji. Udało się to 7 paniom i 3 panom. Czytelnicy mogą korzystać ze zbiorów biblioteki liczących obecnie ponad 210 tysięcy książek i 4 tysiące 208 innych dokumentów bibliotecznych, tak zwanych zbiorów specjalnych. W 2015 roku biblioteka kupiła 7 tysięcy 719 nowych pozycji, a 2 tysiące 436 książek otrzymała w darze – miedzy innymi od czytelników.

W bibliotecznych czytelniach odnotowano ponad 25 tysięcy odwiedzin. To aż 25 procent więcej niż przed rokiem. Czytelnicy skorzystali z 9 tysięcy 300 woluminów, a ponad 26 tysięcy razy sięgnęli po czasopisma - jest ich w sumie różnych 71 tytułów. Czytelnie to także darmowy dostęp do komputera i Internetu. Czytelnicy skorzystali z 8 tysięcy 500 godzinnych sesji komputerowych.

Z elektronicznego systemu ewidencji funkcjonującego w Bibliotece Głównej i we wszystkich filiach wiadomo, że najchętniej wypożyczaną książką w 2015 roku była „Mitologia” Jana Parandowskiego. Potem „Harry Potter i kamień filozoficzny”, a na trzecim miejscu „Hobbit, czyli tam i z powrotem” Tolkiena. W Filii nr 1 Oddział dla Dzieci przy ulicy Staszica najchętniej pożyczano „Tajemniczy ogród”, a młoda czytelniczka – rekordzistka wypożyczyła w przeciągu roku 106 książek. „Jak u siebie” Izabelli Frączek oraz „Smerfy i wielka mucha BZZ” to najchętniej czytane książki w Filii nr 2 przy ul. Siedlanowskiego. Czytelniczka, z największą ilością wypożyczonych książek w tym oddziale biblioteki przeczytała ich w sumie 284.

„Ania z Zielonego Wzgórza” i „50 twarzy Greya” – to ulubione lektury młodych i dorosłych czytelników z Filii nr 3 przy ulicy Rozwadowskiej. 127 woluminów – tyle pożyczył najaktywniejszy czytelnik tej placówki. W Filii nr 5 na osiedlu „Hutnik” dorośli czytelnicy najchętniej wybierali „Moje skradzione życie”, a młodsi „Szatana z siódmej klasy”. Czytelniczka – rekordzistka wypożyczyła zaś 148 pozycji.

Na koniec zestawień Biblioteka Główna przy ulicy Popiełuszki. Tu najchętniej czytaną książką była powieść „Tęsknię za tobą” Harlana Cobena. Na drugim miejscu kryminał Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy”. W wypożyczalni audiobooków zdecydowany lider to „Krzyżacy” Sienkiewicza, ba, w pierwszej dziesiątce najchętniej słuchanych audiobooków jest aż 6 szkolnych lektur. I dwie książki jednego autora – Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy” oraz „Gniew”.

Ulokowana na II piętrze budynku Wypożyczalnia Książki Mówionej odnotowała w 2015 roku znaczny wzrost ilości wypożyczeń. Od 2015 roku w tym miejscu czytelnicy mogą wypożyczyć także jeden z 8 czytników e-booków lub skorzystać z elektronicznego dostępu do liczącego pół miliona egzemplarzy zbioru Biblioteki Narodowej - „Academica”.

W 2015 roku zorganizowano 7 spotkań autorskich: W Bibliotece Głównej oraz jej filiach zorganizowano w minionym roku 79 wystaw i 23 konkursy. Co miesiąc – oprócz wakacji – spotykają się tu członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki czy uczestnicy warsztatów literackich. W 2015 roku w bibliotece ruszył Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci. Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się akcje „Lato w bibliotece” i „Ferie w bibliotece” oraz zorganizowana po raz pierwszy w tymże roku „Noc w Bibliotece”. Setki dzieci uczestniczyło w różnych kreatywnych zajęciach, tak w siedzibie głównej, jak i wszystkich pozostałych filiach MBP. Dla seniorów zorganizowano zaś webinaria z cyklu „E-motywacje”.

Sporym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie kiermasze książek za złotówkę. Podczas trzech edycji w roku 2015 sprzedano ponad 3000 pozycji. Bibliotekarki przeprowadziły niemal 60 lekcji czy pogadanek z najmłodszymi czytelnikami, czytają im również książki. Pracownicy biblioteki wcielili się także w role aktorów i kilkakrotne w 2015 roku wystawili napisane przez siebie teatralne przedstawienie „Witajcie w naszej bajce”.

Stalowowolska MBP włączyła się w szereg imprez współorganizowanych z innymi podmiotami. Wspólnie z MDK, SDK oraz stalowowolskimi teatrami, w patio, zorganizowano Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. Odbyła się także organizowana w 40 innych bibliotekach w Polsce debata „Jak rozwinąć nasze skrzydła”, co docenione zostało przez kancelarię prezydenta RP. Miejska placówka włączyła się również w charytatywną akcję rejestracji dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. Z pomieszczeń biblioteki korzystają także inni. Pszczelarze zorganizowali tu swoje forum, szachiści z KKS „Victoria” urządzają swoje mecze i turnieje, policjanci przestrzegali seniorów przed zagrożeniami, a magistrat zorganizował debatę nad strategią rozwoju Stalowej Woli. Odbyła się debata kandydatów na posłów, a także cieszące się olbrzymią popularnością Targi Pracy.

Biblioteka ma także swoje miejsce w Internecie. W 2015 roku strona www.biblioteka.stalowawola.pl odnotowała 320 tysięcy odsłon, niemal trzykrotnie więcej niż w roku 2014. Można tam nie tylko zapoznać się z bieżącymi wydarzeniami w MBP, ale bez wychodzenia z domu przeglądnąć katalog książek i zarezerwować wybrane pozycje. Za pośrednictwem Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej Czytelnicy mają m.in. dostęp do archiwalnych numerów „Socjalistycznego Tempa”, MBP ma także swój fanpage na Facebooku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie