Miejska Wigilia pod chmurką i stalowowolska na scenie

  Miejska Wigilia pod chmurką i stalowowolska na scenie

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Członkowie Amatorskiego Teatru Dramatycznego imienia Józefa Żmudy podczas próby nad „Wigilią w Stalowej Woli”

  Członkowie Amatorskiego Teatru Dramatycznego imienia Józefa Żmudy podczas próby nad „Wigilią w Stalowej Woli” ©Zdzisław Surowaniec

  W niedzielę 16 grudnia prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zaprasza na Wigilię Miejską. Do tradycyjnych wydarzeń tego wieczoru należą: przekazanie przez harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju, obrzęd wigilii katolickiej, łamanie się opłatkiem, wieczerza wigilijna oraz śpiewanie kolęd.
  Członkowie Amatorskiego Teatru Dramatycznego imienia Józefa Żmudy podczas próby nad „Wigilią w Stalowej Woli”

  Członkowie Amatorskiego Teatru Dramatycznego imienia Józefa Żmudy podczas próby nad „Wigilią w Stalowej Woli” ©Zdzisław Surowaniec

  W tym roku przygotowano również dodatkowe atrakcje, które rozpoczną się już o godzinie 11 i potrwają do godziny 19. Przede wszystkim na Placu Piłsudskiego zagości żywa szopka z udziałem Maryi i Józefa, pastuszków oraz zwierząt. To wizyta specjalnych gości z Kochan, gdzie od kilku lat odbywają się legendarne już jasełka. Animatorki zaproszą do stoisk, na których będzie można własnoręcznie wykonać kartki z życzeniami na święta czy też ozdobić pierniki. A na Jarmarku Świątecznym rzemieślnicy zaproponują oryginalne prezenty, ozdoby świątecznego stołu czy też choinki.

  Wieczorną część rozpocznie koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej MDK pod kierunkiem Mieczysława Parucha. Następnie ogłoszony zostanie zwycięzca w konkursie na najciekawszy list na temat „Co Miasto Stalowa wola powinno otrzymać od Świętego Mikołaja?”. Jego autor bądź autorka wspólnie z Prezydentem Miasta rozświetlą miejską choinkę.

  Wśród śpiewających kolędy usłyszymy zespoły wokalne kierowane przez siostrę Ewę Kitlińską: Scholę Dziecięcą „Florianki” oraz Scholę Młodzieżową „Misericordias”, a także Grupę Kolędniczą z Jastkowic. Nie zabraknie też kuchni polowej, która w godzinach 11 – 15 częstować będzie bigosem, a po zakończeniu Obrzędu Wigilii Katolickiej, zaprosi na degustację kapusty z grochem.

  Widowisko „Wigilia w Stalowej Woli” przygotowane przez Amatorski Teatr Dramatyczny imienia Józefa Żmudy, na które zaprasza 17 grudnia do sali widowiskowej Miejski Dom Kultury, przypomni stalowowolskie tradycje wigilijne. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w sekretariacie MDK od poniedziałku 10 grudnia. Jak wyglądał ten jedyny w swoim rodzaju dzień? Co przygotowywano na wieczerzę? Czego wystrzegano się robić, a o co zabiegano? Jak dbano o przekaz tradycji rodzinnych? Czym pachniał dom? Te i wiele innych informacji o wigilii zebrała etnolożka Patrycja Laskowska–Chyła od najstarszych mieszkańców naszego miasta.

  Na podstawie wywiadów napisała scenariusz tradycyjnej stalowowolskiej wigilii. Reżyser Maria Bembenek wraz z aktorami Amatorskiego Teatru Dramatycznego inscenizowali go i tak powstało widowisko „Wigilia w Stalowej Woli”, które jest już piątą tego typu inscenizacją. Wcześniej poznawaliśmy wigilijne tradycje z Baranowa Sandomierskiego, Bojanowa, Jastkowic i Zaklikowa. Miejski Dom Kultury w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym oraz regionalnymi ośrodkami kultury realizuje projekt, w ramach którego przypomina i utrwala lokalne obyczaje. W tym roku, z racji jubileuszu 80-lecia Stalowej Woli, wigilia jest rodem z naszego miasta.

  Tegoroczne widowisko to trudne, ale bardzo ciekawe przedsięwzięcie, gdyż nasze młode miasto ciągle tworzy własną tradycję z tych przywiezionych przez stalowowolskich pionierów ze Śląska, Krakowa, Warszawy, Poznania, świętokrzyskiego, lubelskiego czy Kresów. Do tego dochodzą zwyczaje tutejsze z Pława, Rozwadowa, Charzewic.

  Czy 17 grudnia podczas „Wigilii w Stalowej Woli” w Miejskim Domu Kultury odnajdziemy nasze osobiste wspomnienia, a może ciągle aktualne, bez których nie wyobrażamy sobie, by się tego dnia nie wydarzyły.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.