Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli w socrealistycznym stylu ma nową elewację

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Miejski Dom Kultury już po remoncie, zabytkowy obiekt w stylu socrealistycznym ma nową elewację
Miejski Dom Kultury już po remoncie, zabytkowy obiekt w stylu socrealistycznym ma nową elewację Zdzisław Surowaniec
Zakończyły się prace remontowo - budowlane w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Jeszcze tylko poprawki techniczne i można będzie w pełni wykorzystać potencjał obiektu.

- Liczymy na to, że prace zakończą się w sierpniu. Pozyskamy wówczas niezbędne dokumenty, które uprawnią nas do korzystania z odnowionego i zmodernizowanego obiektu - mówi dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota.

- Ten remont to nie było zwykłe docieplenie ścian styropianem i pokrycie tynkiem. Tu trzeba było specjalną techniką usunąć wiele przemalowań, aby odsłonić pierwotną elewację z wgłębieniami dającymi ciekawe efekty ze skrzącą się miką - stwierdził dyrektor.

Kluczowym elementem inwestycji był remont elewacji, która była przed kilku laty remontowana, ale tylko do pierwszego piętra. Zdecydowano się na powrót do historii. Wszystkie dotychczasowe warstwy zdarto, aby położyć nową, jednolitą z lekkim połyskiem w popielatym kolorze. Odtworzone zostały również tak zwane bonia pełniące funkcje dekoracyjne.

Remont przeszedł taras przed bocznym wejściem, schody. Pracownicy odkuli od murków oporowych stalowe ozdoby, którymi były olimpijskie symbole - pięć kółek. Te elementy oczyszczono, zakonserwowano i pomalowane. Murki były w fatalnym stanie. Odrywał się od nich lastrykowy tynk. Teraz murki betonowe murki obłożone zostały popielatymi granitowymi płytami. Wewnątrz budynku została zainstalowana winda dla niepełnosprawnych, na zewnątrz jest podjazd dla wózków inwalidzkich.

Fundamenty budynku zostały zaizolowane. Taras z boku przykryto membranowym zadaszeniem, które w razie potrzeby będzie można zdemontować. - To pozwoli nam funkcjonować od 1 maja do 15 października i ułatwić organizację letniej czytelni, seansów plenerowych oraz małych koncertów - wyjaśnia Marek Gruchota. Zainstalowano tam również sprzęt niezbędny do organizacji imprez. Wewnątrz budynku powstał gabinet Józefa Żmudy jako centrum dokumentacji amatorskiego ruchu teatralnego w Dolinie Sanu oraz pracownia multimedialna.

W pokoju Józefa Żmudy, założyciela amatorskiego teatru znajdą się meble mające status ruchomego zabytku. Na wyposażeniu Miejskiego Domu Kultury są od 1972 roku. Przekazała je jedna z aktorek, a pochodzą one z mieszkania pierwszego kierownika administracji osiedlowej w Stalowej Woli podpułkownika Juliusza Tomaszewskiego.

Oprócz nowej elewacji Miejski Dom Kultury zyskał również iluminację. - Z okazji świąt narodowych, uroczystości państwowych będzie podświetlony na biało - czerwono. W sumie mamy do dyspozycji pięć kolorów: biały, czerwony, zielony, niebieski i fioletowy - wyjaśnia Marek Gruchota. To oświetlenie można było oglądać po raz pierwszy 1 sierpnia z okazji obcchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.

Teren wokół domu kultury zdobią nasadzone w donicach wrzosy i kosodrzewina, nawiązując - jak usłyszeliśmy - do czasów kiedy budynek Miejskiego Domu Kultury w stylu socrealistycznym powstawał w roku 1953. To właśnie taka roślinność oprócz sosen, pokrywała ten teren.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Najbardziej niebezpieczne samochody



Mógłbyś zostać kierowcą ciężarówki?

Kontrolki w samochodzie. Co znaczą?


Jak jeździć, by nie uprzykrzać życia innym?


Gdzie jest najwięcej wypadków w Polsce?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie