Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Cyganów toną w roztopach

Klaudia Tajs
Pani Zofia mieszkanka Zajęczego Łuku w Cyganach pokazuje swój dom, do którego po 73 latach będzie mogła dojść wyasfaltowaną drogą.
Pani Zofia mieszkanka Zajęczego Łuku w Cyganach pokazuje swój dom, do którego po 73 latach będzie mogła dojść wyasfaltowaną drogą. Klaudia Tajs
Dojście i dojazd do domów przez wielu mieszkańców sołectwa Cygany, w gminie Nowa Dęba w ostatnich dniach graniczy z cudem. Po roztopach wiele nawierzchni dróg pokrywa błotnista maź, w której grzęzną piesi i zakopują się samochody.

Mieszkańcy Cyganów dzielają się na dwie kategorie. Na tych, który mieszkają przy wyasfaltowanych drogach lub ich drogi w najbliższym czasie zostaną wyasfaltowane oraz na takich, którzy na takie szczęście liczyć nie mogą. Do szczęścia ma im wystarczyć tylko tłuczeń, który zostanie wysypany na drogi. Ci pierwsi z politowaniem patrzą na tych, którzy podczas roztopów brną w błocie do domów lub zakopują samochody. Ci drudzy naciskają na radnego i sołtysa, by wzięli sprawy w swoje ręce i przypomnieli władzom Nowej Dęby, że w ludzie w Cyganach, też chcą mieć asfalt na drogach.

ASFALT NA ZAJĘCZYM ŁUKU

Do tegorocznego harmonogramu prac drogowych zakwalifikowano drogę, prowadząca na przyczółek nazywany Zajęczym Łukiem. Z inwestycji cieszy się pani Zofia, która z przerwami mieszka w tamtej okolicy 73 lata. Przez te wszystkie lata, ona, jej najbliżsi i sąsiedzi z kilku domów radzili sobie jak mogli z pokonywaniem dróg podczas roztopów.

- Łatwo nie jest - mówi pani Zofia, ale niebawem będziemy mieć asfalt. - Najgorzej było po roztopach. Człowiek szedł i w błocie toną. Gdy się auta zakopały, to pozostali sąsiedzi wychodzili z domów i wyciągali samochody. Ciężkie to były czasy bez asfaltu.

Takiego szczęścia nie ma już mieszkający kilkaset metrów dalej Kazimierz Małek, który podczas roztopów do domu może dojść tylko pieszo. Wyciągnięcie samochodu z garażu, kończy się zakopaniem auta w błotnistej breji.

- W zeszłym roku była robiona tutaj kanalizacja - opowiada pan Kazimierz. - Glinę wyrzucili na wierzch drogi i tak powstała maź. Żona udziela się w radzie sołeckiej i mówiła, że temat wyasfaltowania tej drogi, która łączy się z drogą prowadzącą do Chmielowa był poruszany już w zeszłym roku. Ale limit pieniędzy wyczerpał się. Prawdopodobnie w tym roku, na drogę ma być wysypany kamień.

INTERPELACJA RADNEGO

W sprawie fatalnej nawierzchni stanu lokalnych dróg i dróżek interweniował już miejscowy radny Marian Tomczyk, który 26 stycznia skierował do Wiesława Ordona, burmistrza Nowej Dęby interpelację w tej sprawie. Radny przypomniał w niej, że roztopy spowodują podtopienia domostw oraz brak możliwości dojścia czy dojechania do nich.

- Próbkę takiego stanu rzeczy mieliśmy parę dni temu, gdy przyszła dodatnia temperatura a drogi przemieniły się dosłownie w bajora nie do przebycia - opisuje radny Tomczyk.

Dlatego radny zwraca się z prośbą do burmistrza, by ten podjął jak najszybsze starania o poprawę stanu rzeczy.

- Wiem, że ogłoszenie przetargu na remonty dróg gminnych będzie możliwe po uchwaleniu budżetu na 2011 rok - dodaje radny Tomczyk. - Prosiłbym jednak bardzo o nie czekanie na budżet i chociaż częściową poprawę tych dróg, aby mieszkańcy mogli w miarę normalnie funkcjonować.

PODLICZĄ KILOGRAMY KAMIENIA

Dziś, (czwartek) sołtys Cyganów Ryszard Samojeden spotka się z Wiesławem Ordonem, burmistrzem Nowej Dęby i omówi kalendarz tegorocznych drogowych inwestycji na terenie sołectwa.

- Ustalenia są takie, że w tym roku asfalt zostanie położony na drodze na Zajęczym Łuku oraz na Piaskach - wylicza sołtys. - Na pozostałych drogach zostanie wyłożony tłuczeń.

I tutaj sołtys zaczyna wyliczać i podliczać. Bo dróg, których nawierzchnie należałoby utwierdzić jest dużo. Znacznie za dużo względem możliwości kupienia kamienia. - Na 1200 metrów drogi potrzeba 25 samochodów kamienia - wylicza sołtys. - Jeden samochód to 25 ton kamienia. Skąd na to wziąć pieniądze.

W kolejce do utwardzenia czekają także drogi dojazdowe do pól. Jednak ta kategoria dróg wobec pozostałych potrzeb drogowych inwestycji na swoją kolej będzie musiała jeszcze długo poczekać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie