Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Dymitrowa Małego realizują projekt "Działaj Lokalnie”. Efekty widać gołym okiem

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Archiwum
Mieszkańcy Dymitrowa Małego (gmina Baranów Sandomierski) od pierwszych dni lipca rozpoczęli realizację projektu „O sołectwo swoje dbamy – z recyklingu korzystamy”, dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacje Fundusz Lokalny SMK.

Mieszkańcy zakasali rękawy i postanowili stworzyć miejsca przyjazne miejscowym i turystom. Wykonano już kolorowe rabaty i donice kwiatowe, stoliki i siedziska z palet i desek, a wszystko to z wykorzystaniem recyklingu. Dzięki realizowanej Inicjatywie Działaj Lokalnie sołectwo nabrało kolorów, a piękne rabaty dodają uroku nadwiślańskiej wsi.

Nadwiślańskie EkoDuszki, jako realizatorzy Inicjatywy Działaj Lokalnie w ostatnią sobotę zorganizowali warsztaty z recyklingu dla dzieci, które idealnie wpasowały się w temat Inicjatywy. Na początku spotkania uczestnicy podjęli dyskusję czym są w ogóle śmieci/ skąd się biorą? Jak możemy wykorzystać zużyte przedmioty - stare palety, butelki po napojach, rolki po papierze toaletowym czy zakrętki? I w końcu czym jest recykling?
Kolejno najmłodsi mieli okazję obejrzeć 2 filmy tematyczne, w których dowiedzieli się jak segregować śmieci i jaki kolor worka czy śmietnika wybrać by zrobić to dobrze. Po zakończeniu części teoretycznej uczestnicy zaczęli tworzyć artystyczne cuda! Tuż przed tym najmłodsi podzieleni na grupy, mieli za zadanie dopasować do odpowiedniego koloru worka (szkoło, papier, metal i tworzywa sztuczne, BIO) przygotowane przedmioty z uwzględnieniem segregacji.

Kolejny punkt warsztatów to wykonywanie ozdób, stworków i plakatów związanych z recyklingiem. Pomysłów nie brakowało - powstały pszczółki i motylki z rolek papierowych i kawałków kolorowych papierów, piękne rysunki z elementami kolażu, orgiami, papierowa wiklina, konik z nakrętek po napojach czy jednorożec z butelek, kartonu i innych ciekawych materiałów. Uczestnicy bawili się świetnie, a przy tym poznały jak należy segregować śmieci oraz jak możemy im dać drugie życie, poprzez powtórne wykorzystanie. Zwieńczeniem warsztatów był poczęstunek i wspólna zabawa.

Przed organizatorami jeszcze sporo prac, ponieważ czeka ich zagospodarowanie dwóch terenów zielonych, gdzie powstaną kolejne rabaty kwiatowe oraz palenisko na ognisko wraz ławeczkami i stolikami.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie