Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Stalowej Woli przeciwni „goleniu” drzew, które uszkadza stare rośliny

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Przycinka korony drzew przy ulicy Kilińskiego była bardzo mocna, ale gałęzie szybko odrosły
Przycinka korony drzew przy ulicy Kilińskiego była bardzo mocna, ale gałęzie szybko odrosły Zdzisław Surowaniec
Otrzymaliśmy apel od mieszkańców, którzy sprzeciwiają się przycince drzew w takiej formie jakiej się odbywa. Temat pielęgnacji drzew powraca z roku na rok jak bumerang. Poniżej przedstawiamy treść.

Mieszkańcy protestują przeciwko bezsensownemu okaleczaniu i niszczeniu drzew na terenie miasta Stalowa Wola

Od kilku lat przeprowadza się zabiegi pielęgnacyjne polegające na drastycznym przycinaniu a często ogławianiu drzew starszych. Są to działania nie tylko nieumiejętne ale bezmyślne, szkodliwe, niepotrzebne, kosztowne! Skutkuje to nieodwracalnym oszpeceniem, okaleczeniem, zniszczeniem drzew. Rośliny chorują, często obumierają. Dokonują tego osoby pozbawione podstawowej wiedzy i umiejętności! Za takie działania ustawa o ochronie przyrody przewiduje kary dla właściciela nieruchomości na terenie której dokonano zniszczeń roślinności.

Zgodnie z prawem i zasadami cięcie do 30 procent korony drzew rozłożone na kilka lat obejmuje tylko drzewa młode (do 10 lat, już formowane wcześniej).

Dopuszczalne zabiegi w obrębie korony drzew starszych według ustawy polegają na: umiejętnym wycięciu gałęzi obumarłych, chorych, zagrażających bezpieczeństwu.

Mieszkańcy domagają się natychmiastowego zaprzestania wyżej wymienionych, niezgodnych z prawem, szkodliwych kosztownych działań niszczących drzewa; przeprowadzania pielęgnacji zieleni miejskiej zgodnie z prawem i obowiązującymi zasadami; uświadomienia innych instytucji, podmiotów gospodarczych, właścicieli gruntów na temat właściwej pielęgnacji terenów zielonych na terenie Stalowej Woli.

Temat związany z pielęgnacją i wycinką drzew był wielokrotnie poruszany, między innymi podczas spotkań rewitalizacyjnych z inżynierem architektem krajobrazu Wojciechem Bobkiem, krakowskim ekspertem. Niestety nie cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców oraz osób zajmujących się pielęgnacją zieleni. Niemniej jednak pozwalamy sobie przypomnieć słowa eksperta: - Są one potrzebne (przycinki) ale niewiele osób potrafi je wykonać prawidłowo. Bywa również tak, że sami mieszkańcy proszą o wycięcie jednej, dwóch gałęzi (bo zasłania okno, bo liście padają na samochód na parkingu, bo zagrażają cmentarnemu pomnikowi, ogrodzeniu) gdzie tak naprawdę to nie jest argument przy prawidłowej pielęgnacji.

Wszelkie okaleczenia drzew należy zgłaszać do odpowiednich organów które mogą nałożyć karę na instytucje, osoby źle je wykonujące. Do najbardziej typowych błędów zaliczyć tu można nieuzasadnione amputacje, czyli odcinanie lub skracanie konarów o grubości większej niż 10 centymetrów średnicy. Zabieg taki wolno stosować tylko w szczególnych przypadkach, nie można go nadużywać. Powoduje on powstanie dużej rany, przez którą łatwo wnikają grzyby i bakterie co skutkuje uruchomieniem procesów rozkładu drewna.

Drzewostan jest też osłabiony przez ingerencję człowieka. Podczas sadzenia nie uwzględniono gabarytu gatunków, wymagań siedliskowych, bryły korzeniowej, a cięcia drzew i krzewów przeprowadza się bez świadomości procesów fizjologicznych zachodzących w drzewie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także:Flesz. Matematyka do poprawki, czy nie będzie już obowiązkowa na maturze? NIK alarmuje, że poziom fatalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie