Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie dla studenta

Marzena SMORĘDA
Wakacje to także czas poszukiwania mieszkania dla żaka. Podpowiadamy na co uważać przy wynajmowaniu lokum

Znalezienie mieszkania za przystępną cenę nie jest łatwym zadaniem. Liczą się przecież nie tylko koszty, ale także odpowiedni standard, lokalizacja i czas. Dla świeżo upieczonych studentów, którzy wybierają się po wiedzę do innych miast jest to szczególnie skomplikowane. Dla nich i nie tylko mamy dzisiaj garść dobrych rad.

Mieszkania szuka się na dwa sposoby: przez agencję nieruchomości albo na własną rękę. Drugi sposób jest wprawdzie tańszy, ale wymaga więcej zachodu i czasu.

Korzystanie z usług pośredników jest wygodniejsze i pozwoli zaoszczędzić czas, ale może wiązać się z pewnym ryzykiem, bo trafić można na oszustów, którzy za wskazanie adresu żądają na wstępie opłat, często nawet kilkusetzłotowych.

Należy więc pamiętać, że profesjonalni agenci mieszkaniowi pokażą nam lokal dopiero po pokazaniu mieszkania i podpisaniu umowy pośrednictwa. Za tę usługę pobierają oczywiście opłatę. Zwykle ich prowizja wynosi od 50 do 100 procent miesięcznego czynszu za najem. Pośrednik pobiera prowizję dopiero przy podpisaniu umowy najmu lokalu.

O CZYM NALEŻY WIEDZIEĆ
Osoba, która chce wynająć mieszkanie, powinna zorientować się o stanie prawnym lokalu, to znaczy, kto jest jego właścicielem i jaki jest status własnościowy mieszkania. Jeśli jest ono własnością małżonków, umowę powinno się zawierać z obojgiem z nich. Lepiej zrobić to na piśmie, w przeciwnym razie w razie sporu trudniej dochodzić swoich praw. W umowie musi być określony okres, na jaki wynajmujemy lokal. Najczęściej jest to rok.

Warto zadbać o to, aby czas najmu dotyczył tylko roku akademickiego. Unikniemy w ten sposób opłat za okres wakacji. Poza tym rok to odpowiedni termin, w którym możemy poznać wszystkie wady i zalety tej lokalizacji. Po upływie tego czasu umowa wygasa, ale jeśli najemca wyprowadza się wcześniej, ma obowiązek płacić określony czynsz za cały okres, na który zawarta jest umowa. Można jednak w umowie określić powody, dla których można będzie rozwiązać umowę wcześniej. Dotyczy to obu stron powodów tych zaliczyć można na przykład długotrwałe zaleganie z opłatami, zakłócanie porządku domowego czy dewastowanie mieszkania.
Jeśli mieszkanie wynajmuje kilka osób, wszystkie powinny być wymienione w umowie i ją podpisać. W przypadku konfliktowych sytuacji czy zniszczeń wszyscy będą wówczas odpowiadać w jednakowym stopniu na przykład za wyrządzone szkody.

CO W UMOWIE
Umowa powinna zawierać prawa i obowiązki obu stron, które zawierają transakcję. Pośrednik przygotowuje wzór umowy, z którą powinniśmy się szczegółowo zapoznać. Jeśli wynajmujemy mieszkanie bez pośrednika, wzory umów można znaleźć w Internecie. Zapisy zawarte w takiej umowie muszą być zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego. Pamiętajmy, że im umowa jest bardziej szczegółowa, tym lepiej dla najemcy.

W umowie powinien także znaleźć się zapis o szczegółowych rozliczeniach kosztów. Zależy to od osób zawierających umowę.

Za lokal ich właściciele zwykle żądają kwoty, z której opłacają czynsz. Opłaty licznikowe za media najemcy płacą sami. Przed zamieszkaniem należy więc spisać stan liczników ciepłej i zimnej wody, energii elektrycznej i gazu.

Właściciele lokalu najczęściej żądają kaucji, która z reguły wynosi tyle, ile jednomiesięczna opłata za wynajem lokalu.

Do umowy można także dołączyć spis rzeczy, które znajdują się w mieszkaniu. Jeśli meble są uszkodzone, należy to opisać, aby uniknąć kłopotów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mieszkanie dla studenta - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie