Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Niska ma dość kopciuchów zatruwających powietrze wokół jego osiedla. Wysłał list do ministra

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Taki dym z kopciucha może zatruć całą okolicę, kiedy ściele się nisko przy szczególnych warunkach pogodowych
Taki dym z kopciucha może zatruć całą okolicę, kiedy ściele się nisko przy szczególnych warunkach pogodowych Zdzisław Surowaniec
Mieczysław Kasprzak z Niska wysłał zapytanie do Ministra Środowiska w sprawie braku wsparcia przy podłączeniu do sieci ciepłowniczej budynków w tym mieście.

„Zanieczyszczenie powietrza w Polsce prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych w tym głównie z układem oddechowym. Dane wyglądają naprawdę dramatycznie” - zaczął list mieszkaniec Niska.

Jak przypomniał, szacuje się, że corocznie 50 tysięcy Polaków umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. Według badań przeprowadzonych przez różne instytucje zanieczyszczenie powietrza wpływa również na rozprzestrzenianie się i wzrost umieralności z powodu COVID-19.
Kasprzak przyznaje, że samorządy wiejskie i miejskie weszły w programy proekologiczny takie jak wymiany starych kotłów węglowych na nowoczesne piece gazowe i piece nowej generacji, choć też węglowe. Równocześnie przez tereny wielu miejscowości przebiegają sieci ciepłownicze z elektrowni zasilające większe lub mniejsze osiedla bloków mieszkalnych których możliwości przesyłu ciepła są o wiele większe niż potrzeby. Upowszechnienie  ciepła sieciowego to jeden z  najprostszy sposób  likwidacji smogu.

I autor interpretacji podał przykład z Niska. Największe Osiedle bloków mieszkalnych w Nisku - Osiedle Tysiąclecia zamieszkiwane przez około 6 tysięcy mieszkańców zasilane jest ciepłem dostarczanym przez Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Stalowa Wola z Elektrociepłowni Stalowa Wola. Jednak wokół osiedla  znajdują się budynki mieszkalne jednorodzinne opalane węglem lub gazem.

„Mieszkańcy bloków ogrzewanych ciepłem sieciowym w sezonie grzewczym uchylając okna zostają dosłownie zatruwani wyziewami z kominów domów opalanych węglem w tym również z wymienionych pieców nowej generacji. Czy to normalna sytuacja? Takich osiedli w skali kraju jest zapewne setki. Trzeba znaleźć takie rozwiązania, na przykład w ramach programu Czyste Powietrze, aby środki finansowe były przekierowane na dofinansowanie dla indywidualnych gospodarstw na budowę przyłączy i węzłów cieplnych. Jeżeli koszty inwestycyjne będą przedmiotem wsparcia finansowego, to jednostka ciepła zapewniająca określony standard cieplny będzie akceptowalna przez odbiorcę indywidualnego’ - napisał autor do ministra. Jego zdaniem, na wprowadzenie rozwiązań prawnych w tym temacie czekają mieszkańcy wielu miejscowości.

I mieszkaniec Niska zadał ministrowi pytania:

  1. czy w ministerstwie znany jest problem, jeśli tak to jakie  zamierzenia ma  rząd w celu uregulowania i poprawy sytuacji zdrowotnej mieszkańców  takich miast jak np. Nisko ?
  2. czy rząd zamierza wprowadzić zmiany w ustawach prawo budowlane i energetyczne, uprawniające samorządy lub odbiorców indywidualnych do ubiegania się o wsparcie finansowe w budowie sieci lub przyłączy do istniejących sieci ciepłowniczych?

I czeka na odpowiedź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie