Łukasz Konstanty
Marco Odermatt świętuje zdobycie pierwszego w seniorskiej karierze złotego medalu mistrzostw świata. Fot. PAP/EPA/Jean-Christophe Bott
Szwajcar Marco Odermatt wygrał zjazd i zdobył złoty medal mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim, które odbywają się w miejscowościach Meribel i Courchevel. Kolejne miejsca na podium zajęli Norweg Aleksander Aamodt Kilde i Kanadyjczyk Cameron Alexander.

Odermatt, lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, powetował sobie pechowe starty w tegorocznych mistrzostwach globu. Szwajcar w kombinacji został zdyskwalifikowany za ominięcie bramki na krótko przed zakończeniem rywalizacji w supergigancie. Rozczarowania doświadczył także w odbywającym się jako oddzielna konkurencja supergigancie, gdzie był czwarty.

Szwajcarscy alpejczycy najlepsi w zjeździe

W niedzielę pokonał trasę w czasie 1.47,05 i o 0,48 s wyprzedził Norwega Aleksandra Aamodta Kilde. Brązowy medal wywalczył Kanadyjczyk Cameron Alexander (strata 0,89 s). Szwajcar w pierwszym sektorze zanotował w sumie dopiero 14. czas, ale później w każdym punkcie pomiarowym nabierał prędkości i wygrał zdecydowanie.

Zwycięstwo Odermatta zapewniło szwajcarskiej reprezentacji dublet w zjeździe po tym, jak w sobotę wśród kobiet triumfowała Jasmine Flury.

25-letni Odermatt na koncie ma 19 zwycięstw PŚ w karierze (jedenaście w gigancie i osiem w supergigancie), ale ani jednego w zjeździe. To jego pierwszy medal w seniorskich mistrzostwach świata. W przeszłości zdobył pięć złotych medali na MŚ juniorów.

- To było zdecydowanie coś, czego nigdy wcześniej nie doświadczyłem. Dodatkowo przez te dwie minuty podczas przejazdu Aleksa Kildego trząsłem się na całym ciele jak nigdy dotąd - przyznał szczęśliwy Odermatt.

Po raz pierwszy od 2015 roku austriacka drużyna mężczyzn nie zdobyła medalu w tej konkurencji. Jej lider, broniący tytułu, Vincent Kriechmayr zajął 11. miejsce.

Zawody zostały przerwane na 20 minut po tym, jak Brodie Seger nieszczęśliwie wylądował po skoku i prawdopodobnie uszkodził prawe kolano. Kanadyjczyka trzeba było zwieźć na toboganie i helikopterem przetransportować do szpitala.

W zawodach wystąpiło 45 narciarzy, z czego czterech nie dotarło do mety. Polacy nie startowali. Mistrzostwa we Francji potrwają do 19 lutego. Poniedziałek, 13 lutego, będzie dniem przerwy.