Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mleko jak w Unii

/ZS/
Pakowanie śmietany w stalowowolskiej mleczarni.
Pakowanie śmietany w stalowowolskiej mleczarni. Z. Surowaniec

Jeszcze dwa lata ma Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Stalowej Woli na dostosowanie się do wymogów stawianych przez Unię Europejską. - Wykonaliśmy dziewięćdziesiąt procent dyrektywy, jakiej spełniania domaga się Unia - zapewnia zastępca prezesa Barbara Tymińska-Bulak.

Najnowszą inwestycją jest budowa hali odbioru mleka surowego od dostawców. Stanie jeszcze w tym roku, jeśli w najbliższych miesiącach nie złapią silne mrozy. W porównaniu do inwestycji, jakie mleczarnia już zrobiła, pozostaną jej już tylko kosmetyczne zmiany, takie jak wymiana posadzek.

Dziennie od okolicznych rolników mleczarnia odbiera 60 tys. litrów mleka. 81 proc. jest w klasie ekstra, pozostałe w pierwszej klasie. Wszyscy rolnicy mają schładzarki, dzięki czemu mleko dostarczane jest w temperaturze siedmiu, ośmiu stopni Celsjusza. - Mamy teraz mniej dostawców, ale mleka odbieramy więcej - mówi wiceprezes.

W zakładzie obowiązuje surowy reżim sanitarny. Stosowana jest tu kontrola jakości nazwana "analizą zagrożeń krytycznych punktów kontroli". - Nie mamy reklam jakościowych naszych produktów - podkreśla Barbara Tymińska-Bulak, pokazując liczne nagrody jakie otrzymuje stalowowolska OSM za swoje produkty - mleko spożywcze, zsiadłe mleko, śmietany o różnej zawartości tłuszczu, kefir, jogurty, twarogi, serek ziarnisty.

Wiceprezes zastrzega jednak, że kiedy z zakładu wychodzą produkty najwyższej jakości, to wymagają one specjalnego traktowania w sklepach, gdzie temperatura ich przechowywania musi być taka, jakiej domaga się producent. - W naszym magazynie temperatura przechowywania jest w granicy od dwóch do pięciu stopni Celsjusza. Czy tak samo jest we wszystkich sklepach? - pyta.

Popisowym produktem mleczarni jest śmietana. - Kiedy dojrzeje ma równomierny "porcelanowy skrzep" - słyszę opinię pani prezes. O takiej śmietanie mówi się, że można ją nożem kroić. Stalowowolską śmietaną zachwycali się nawet przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, z którą spółdzielnia współpracuje.

Odbiorcami wyrobów stalowowolskiej OSM są klienci na Podkarpaciu oraz w okolicznych województwach Małopolskim i Świętokrzyskim. Także wojsko, co jest chyba najlepszą rekomendacją jakości wyrobów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie