Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież ze Słowacji, z Czech i Litwy poznawała Podkarpacie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Międzynarodowa grupa na wycieczce w zamku w Łańcucie, gdzie podziwiali piekną magnacką posiadłość
Międzynarodowa grupa na wycieczce w zamku w Łańcucie, gdzie podziwiali piekną magnacką posiadłość RCEZ
W Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbyło się międzynarodowe spotkanie młodzieży w ramach projektu „Tradycje bez granic. Podróż wokół regionalnych kultur”. Do Niska przyjechały grupy młodzieży wraz z opiekunami ze szkół: Słowacji, Czech i Litwy, łącznie 17 uczniów i 3 nauczycieli szkół zawodowych z tych krajów.

Podczas drugiego dnia grupa poznawała historię regionu nadsańskiego w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Tam również uczestnicy uczyli się haftu, wykonując lasowiackie serca. Po powrocie do szkoły przedstawiciele szkół wzięli udział w przeglądzie twórczości „Talent show”. Była gra na różnych instrumentach, śpiew, taniec, rysunek i malarstwo. Wspólne śpiewanie zakończyło ten dzień pracy.

Następnego dnia była wycieczka do Sandomierza. Tam poznawali najciekawsze miejsca w tym pięknym mieście - Bramę Opatowską, podziemną trasę turystyczną, zamek. Płynęli też statkiem po Wiśle. Z Sandomierza przywieźli optymizm, każdy dotknął znanego z pozytywnego wpływu krzemienia pasiastego, kamienia optymizmu. Potem uUczestnicy mobilności wraz z opiekunami udali się do Medyni Głogowskiej, miejsca znanego na Podkarpaciu z tradycyjnych wyrobów garncarskich. W zagrodzie garncarskiej, którą tworzą ją XIX wieczne budynki mieszkalne z ówczesnym wyposażeniem i tradycyjny piec do wypalania ceramiki, odbyły się warsztaty garncarskie. Każdy mógł spróbować swoich sił wykonując pod okiem garncarzy wybrany przez siebie kształt z gliny.

Po posiłku w Karczmie u Garncarzy grupa udała się do Łańcuta. Zwiedzanie jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce było wielkim przeżyciem dla młodzieży. Zamek w Łańcucie słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Ostatnim punktem wyjazdu w czwartek, 14 czerwca była stolica Podkarpacia- Rzeszów. Tam zaplanowany został spacer po rzeszowskim Rynku i zakup drobnych pamiątek.

W Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem młodzież z Czech, Słowacji, Litwy i Polski zwiedziła wystawę stałą, podziwiali wyroby z wikliny oraz uczestniczyli w lekcji wyplatania koszyków. Muzeum Flisactwa Polskiego i Muzeum Rzeźby Pityńskiego, światowej sławy rzeźbiarza, pochodzącego z Ulanowa to miejsca, w których uczestnicy rozpoczęli spacer po Ulanowie. Następnie udali się nad San, tam z flisakami popłynęli galarami , następnie próbowali flisackich przysmaków m. in. chleb flisacki, chrupaczki, smalec ze skwarkami, ogórki domowe, kiełbasa z ogniska, bigos.

Ostatniego dnia w programie było wręczenie certyfikatów mobilności dla wszystkich uczestników, krótkie podsumowanie całego tygodnia. Spotkanie w auli RCEZ rozpoczął dyrektor Wacław Piędel, który wyraził swoją radość z okazji międzynarodowego spotkania młodzieży w naszej szkole oraz podziękowania dla młodzieży, zespołu projektowego, nauczycieli zaangażowanych w działania. Następnie głos zabrała Valeria Čamporova, koordynator projektu ze Spojena Škola w Detvie na Słowacji, gratulując uczestnikom udziału w programie przygotowanym przez polską szkołę.

W auli można było oglądać prace uczniów, prezentację multimedialna, wystawę zdjęć z poprzednich mobilności w Detvie i Pilźnie

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: Kolumbijski bębniarz od 10 lat mieszkający w Polsce Syn jest za Lewandowskim, ale dziś wygra James!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie