Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja obszar D - nabór do 30 czerwca 2020. Pomoc na rozwój gospodarstw, maszyny i budynki. To ostatni w tym PROWie [WIDEO]

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
pixabay.com
31 marca ruszył nabór wniosków o pomoc na Modernizację gospodarstw rolnych w obszarze D, a więc między innymi na zakup maszyn czy remonty bądź budowy. Potrwa do 30 czerwca i jest ostatnim w tym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Modernizacja obszar D to bardzo wyczekiwany nabór i warto się do niego solidnie przygotować, gdyż jest ostatnim w obowiązującym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, a nadal nie znamy założeń programowania na kolejną perspektywę unijną.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski od 31 marca. Decyzja o przedłużeniu terminu końcowego z 29 maja na 30 czerwca została przez instytucję ogłoszona w środę, 20 maja.

Co to za pomoc?
W ramach naboru na modernizację obszar D, można otrzymać do 200 tysięcy złotych bądź do 500 tysięcy złotych pomocy na zasadzie refundacji w zależności od inwestycji. Poziom dofinansowania wynosi około standardowo procent poniesionych kosztów kwalifikowanych. Tylko w przypadku młodego rolnika bądź grupy rolników może wynieść maksymalnie 60 procent.

  • maksymalnie 500 tysięcy złotych - na inwestycje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu
  • maksymalnie 200 tysięcy złotych - na inwestycje niezwiązane bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach

- Wachlarz inwestycji, które można zrealizować, jest bardzo szeroki. Pojawia się zainteresowanie fotowoltaiką, ochroną środowiska i klimatu. Rolnicy chcą też powiększać nasadzenia wiśni, leszczyny, jagody, borówki, porzeczki, orzechów. To też mogą być inwestycje budowlane związane z termoizolacją, izolacją, budową przechowalni, czy też chłodni. To mogą być place manewrowe przy budynkach służących produkcji, załadunku, czy rozładunku - mówi Grzegorz Przysucha, specjalista z firmy Proinvest w Sandomierzu. - W przypadku maszyn musimy mieć na uwadze wielkość gospodarstw. Jest opracowana zasada, jakie wielkościowo maszyny powinny być przeznaczone do danego gospodarstwa. To zasada z 2015 roku, nie uwzględnia pewnych zmian dotyczących maszyn i specyfiki, zmieniających się warunków pogodowych, więc jeżeli jest to drobne zawyżenie maszyny, należy to zasadnie uargumentować. Beneficjent powinien napisać, jak będzie wykonywał prace tymi maszynami i dlaczego akurat ta maszyna jest potrzebna go gospodarstwa - wyjaśnia.

Z pomocą można zakupić między innymi ciągniki, agregaty uprawowe, urządzenia do pracy w sadach, maszyny do wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin, zabiegów koszenia, platformy, przyczepy, wozy asenizacyjne, wozy paszowe. - To może też być rozprowadzenie wody po istniejącym stadzie, ale nie mówimy o studni czy stawów. To może być zakup tuneli, konstrukcji foliowych - zaznacza Grzegorz Przysucha. - Co ważne, jeśli rolnik sam podejmie się pewnych prac, czy montaży w ramach biznesplanu, to musi liczyć się z tym, że jego praca nie jest kosztem kwalifikowalnym - podkreśla.

Kto może się ubiegać o pomoc?

Wniosek na modernizację obszar D może złożyć rolnik posiadający gospodarstwo, którego wielkość ekonomiczna nie jest mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 200 tysięcy euro. Wyjątek stanowią rolnicy, którzy będą wspólnie składać wniosek o przyznanie pomocy - w takim przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza niż 13 tysięcy euro, przy czym suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tysięcy euro, a po zrealizowaniu inwestycji wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego ze wspólnie wnioskujących rolników osiągać wartość co najmniej 13 tysięcy euro.

- Każdy właściciel takiego gospodarstwa powinien się zastanowić, jak może skorzystać z tej pomocy, szczególnie, że jest to ostatni nabór z tego prowu. Co ważne, nie jest prawdą, że osoby po 40 roku życia nie mają szans na pomoc. Mają. Wszystko zależy od zawartości wniosku i biznesplanu - mówi Grzegorz Przysucha.

Za co punkty?

Wnioski złożone na modernizację zostaną poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy. - Będą dwa portfele, jeden mazowiecki, drugi dla pozostałej części kraju. Do wykorzystania jest spora suma, co pozwala pozytywnie się nastrajać - dodaje specjalista.

Punkty można otrzymać między innymi za inwestycje służące ochronie środowiska, za budowę lub modernizację budynków inwentarskich lub magazynów paszowych, wiek 40 lat i mniej, za uczestnictwo w unijnym lub krajowym systemie jakości żywności, za inwestycje ekologiczne. - Bardzo ważny jest dobrze opracowany, kompletny wniosek, by w tym wniosku był określony wzrost skali, który jest łatwo osiągnąć, ponieważ projekt zakłada rozwój gospodarstwa, a więc wzrost dochodowości o minimum 10 procent. Znaczenie też ma, czy ktoś korzystał już z działań PROWu. Półtora punktu wystarczy, by móc kwalifikować do tej pomocy. Jestem pewny, że osoba, także po 40-stce, korzystająca już z działań prowoskich z ramienia agencji restrukturyzacji, jest wstanie opracować wniosek, który w finale będzie finansowany - zaznacza Grzegorz Przysucha.

Dobrze wypełniony e-wniosek

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi, by wszyscy, którzy zamierzają skorzystać z pomocy w ramach modernizacji, we wniosku o płatności bezpośrednie wskazali poszczególne uprawy w gospodarstwie i ich powierzchnie. Przyspieszy to obsługę wniosków. Od naboru wniosków w 2020 roku w obszarze D w udostępnionym biznesplanie wprowadzona została możliwość importu danych dotyczących działek ewidencyjnych, upraw na działkach ewidencyjnych. Oznacza to, że agencja będzie wyliczała wielkość ekonomiczną gospodarstwa na podstawie danych z e-wniosku.

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Modernizacja obszar D - nabór do 30 czerwca 2020. Pomoc na rozwój gospodarstw, maszyny i budynki. To ostatni w tym PROWie [WIDEO] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie