Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja Ogrodu Jordanowskiego w Stalowej Woli ruszy z opóźnieniem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zdewastowana brama do Ogrodu Jordanowskiego
Zdewastowana brama do Ogrodu Jordanowskiego Zdzisław Surowaniec
Opóźnia się modernizacja Ogrodu Jordanowskiego w Stalowej Woli. Miał być gotowy na jesień 2019 roku jednak okazuje się, że konieczne są zmiany w dokumentacji projektowej.

Ogród Jordanowski w Stalowej Woli, jak inne tego typu ogrody w Polsce, powstał z inicjatywy lekarza Henryka Jordana. Służyć miał do wypoczynku i uprawianiu sportów dla dzieci do lat 15. Jego układ urbanistyczny, nasadzenia zieleni wzorowane były na założonym w Krakowie w 1889 roku pierwszym tego typu obiekcie w Europie.

Przez lata niedoinwestowany, zaniedbany stracił na swojej świetności. Zniknęła sztuczna górka, która służyła do zjazdu na sankach i nartach, wycięto wiele sosen. Powodem była rozbudowa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Poprzedni prezydent Andrzej Szlęzak planował zbudowanie tam Parku Thorgala.

W październiku 2018 roku miasto na modernizację parku pozyskało dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na kwotę ponad 2 milionów złotych. Prace jeszcze nie ruszyły ze względu na dokumentację i tężnię solankową, jaka ma w Ogrodzie powstać.

- Chcielibyśmy żeby spełniała ona swoją funkcję. Miała znajdować się w miejscu gdzie kilka drzew powinno się wyciąć. Rozmawiamy z pracownią czy jest możliwość przesunięcia tężni, aby uniknąć wycinki - tłumaczy prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Zadanie będzie etapowane. Chodzi o znajdujące się w projekcie wodne elementy edukacyjne, które do tanich nie należą. Nie chciano z nich rezygnować dlatego w pierwszym podejściu zostanie uporządkowana zieleń, poprowadzone ścieżki, pojawi się mała architektura dla dzieci.

Tak w październiku 2018 roku pisaliśmy o projekcie: „Na 2,3 hektarach powstanie miejsce do spędzania czasu przyjazne mieszkańcom w różnym wieku. W parku wydzielono dwie główne strefy: spokojną w północnej części oraz zabawową w południowej. Tak zwana strefa zabaw została odsunięta od zabudowań mieszkalnych w stronę istniejącego przedszkola i głównego wejścia do parku. Zaplanowano w niej elementy zabawowe, wielofunkcyjny obiekt z piaskownicą, zabawki muzyczne i strefę kreatywną. Strefę spokojną umieszczono pomiędzy budynkami mieszkalnymi, garażami i budynkiem KULu. W otoczeniu ogrodów kwiatowych zaproponowano wiele ławek oraz tężnię solankową. Powstanie górka saneczkowa wraz z budynkiem toalet publicznych zlokalizowanym pod nasypem górki. W strefie pośredniej łączącej oba fragmenty parku zaproponowano element wodny i ławki”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie