Moje Ciepło. Kto może uzyskać do 21 tys. zł na ekologiczne ogrzewanie? Sprawdź, jak dostać dofinansowanie na pompę ciepła

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Program Moje Ciepło pozwoli uzyskać różne kwoty w zależności od tego, jaki typ pompy ciepła zostanie zakupiony.
Program Moje Ciepło pozwoli uzyskać różne kwoty w zależności od tego, jaki typ pompy ciepła zostanie zakupiony. Sevda Ercan/Getty Images
Program Moje Ciepło pozwala otrzymać dopłaty do zakupu i montażu pompy ciepła. Kwota dofinansowania może sięgnąć od 7 do 21 tys. zł. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny, mogą uzyskać wyższe wsparcie. Z kolei osoby stosujące węgiel jako opał muszą się liczyć z utrudnieniami. Sprawdź, jakie są zasady udziału w Moim Cieple oraz jak wygląda składanie wniosku o dofinansowanie do ogrzewania.

Pompy ciepła należą do jednych z najbardziej ekologicznych, ale też najdroższych źródeł ciepła – wraz z montażem jest to wydatek rzędu 30-50 tys. zł. Mimo to urządzenia te stale zyskują w Polsce na popularności, gdyż ogrzewanie nimi domu jest ekologiczne i całkiem tanie. Jak podaje serwis PORT PC, w zależności od typu pompy, za ogrzewanie 130-metrowego domu płaci się ok. 2240–3130 zł rocznie. Teraz na zakup pompy ciepła do domu jednorodzinnego można uzyskać dofinansowanie z programu Moje Ciepło.

Spis treści

Moje Ciepło. Co to takiego i kto może wziąć udział?

Moje Ciepło to program dopłat do pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych. Nabór wniosków ruszył 29 kwietnia 2022 r. i potrwa do 31 grudnia 2026 lub do wyczerpania budżetu. Rozpatrywaniem wniosków zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

– Dopłaty mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym, a przez to program będzie komplementarny wobec programu Czyste Powietrze – zachwala nowy program wiceprezes NFOŚiGW. – (…) Budżet całego programu to 600 mln zł pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego.

W programie mogą wziąć udział właściciele i współwłaściciele nowych domów jednorodzinnych, których budowa jeszcze się nie zakończyła. Jak podaje strona programu, chodzi o:

(...) budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy (...) lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie (...).

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy właściciel lub współwłaściciel złożył któryś z powyższych dokumentów po 1 stycznia 2021 r. – wtedy również można skorzystać z dofinansowania. Uczestnik programu składający wniosek o dofinansowanie musi być tą samą osobą, która jest wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy.

Właściciele ukończonych domów, którzy chcieliby otrzymać dotację do pompy ciepła, mogą to zrobić w ramach programu Czyste Powietrze.

Ogrzewasz się węglem? Nie skorzystasz z pieniędzy

Jak podaje strona programu, dofinansowania z Mojego Ciepła nie można otrzymać, jeżeli w budynku znajduje się źródło ciepła na paliwo stałe (np. węgiel, drewno). Takiego źródła nie można mieć ani w momencie wnioskowania o środki, ani przez cały okres trwałości inwestycji. Wyjątkiem są kominki, ale tylko w określonych sytuacjach.

Jeżeli w domu jest lub będzie kominek – otrzymanie dotacji jest możliwe pod warunkiem, że pełni on wyłącznie funkcję rekreacyjną albo ozdobną. Funkcja ozdobna polega na tym, że kominek ma zamurowany komin spalinowy, odcięty płaszcz wodny i nie da się w nim palić – czytamy na stronie. – Kominek o funkcji rekreacyjnej nie może posiadać rozprowadzenia ciepła (ani grawitacyjnego, ani mechanicznego) do innych pomieszczeń. Nie może posiadać płaszcza wodnego. Używany jest sporadycznie, a nie jako źródło ciepła w domu.

Na co można otrzymać pieniądze i w jakiej kwocie?

Uczestnik programu Moje Ciepło może uzyskać od 7 do 21 tys. zł.

– Dofinansowanie będzie pokrywać do 30 proc. kosztów inwestycji, ale w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45 procent – wyjaśnia Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Dotacja z Mojego Ciepła 2022 przysługuje na zakup i montaż wszystkich typów pomp ciepła: gruntowych, powietrznych i wodnych. Mogą to być zarówno urządzenia służące tylko do ogrzewania domu, jak i ogrzewania wraz z dostarczaniem ciepłej wody użytkowej. Dofinansowaniu podlegają pompy ciepła kupione od dnia 1 stycznia 2021 r., ale nie później niż 31 grudnia 2026 r.

Jak podaje strona programu, środki można uzyskać na:

 • zakup/montaż gruntowych pomp ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem,
 • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem,
 • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.

Program można łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Jakie wymogi musi spełniać dom jednorodzinny, żeby przyznano dopłatę?

Co ważne, na dopłaty do pomp ciepła mogą liczyć tylko właściciele lub współwłaściciele domów spełniających wyśrubowane normy energooszczędności. Są one ostrzejsze niż obowiązujące od 2021 r., surowe normy dla nowych budynków zapisane w warunkach technicznych WT 2021. Jak wyjaśnia NFOŚiGW w rozmowie z portalsamorzadowy.pl:

 • dziś nowe domy jednorodzinne mogą mieć zapotrzebowanie na energię nieodnawialną (współczynnik Ep) na poziomie maksymalnie 70 kWh/m2 na rok,
 • w pierwszym roku funkcjonowania Mojego Ciepła na dopłaty mogą liczyć budynki z Ep na poziomie maksymalnie 63 kWh/m2 na rok,
 • w kolejnych latach dotacje będą przyznawane tylko budynkom z Ep na poziomie maksymalnie 55 kWh/m2 na rok.

Oznacza to, że dofinansowanie w zasadzie będzie przyznawane wyłącznie właścicielom budynków bardzo energooszczędnych, doskonale ocieplonych i wykorzystujących energię odnawialną, np. z wiatru, słońca czy biomasy.

Jak złożyć wniosek w programie Moje Ciepło? Jakie dokumenty są potrzebne?

Wnioski składa się przez Internet, za pośrednictwem strony gwd.nfosigw.gov.pl. Dokładną instrukcję wypełniania wniosku można znaleźć na stronie programu Moje Ciepło. Żeby złożyć wniosek, potrzebna jest jedna z poniższych rzeczy:

 • Profil Zaufany,
 • E-dowód,
 • certyfikat kwalifikowany,
 • konto w serwisie do składania wniosków założone w oparciu o adres email.

Wniosek składa się wraz z załącznikami, których szczegółowa lista dostępna jest na stronie programu. Najważniejsze z wymaganych dokumentów to:

 • pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy,
 • zawiadomienie o zakończeniu budowy lub decyzja o pozwoleniu na użytkowanie (jeśli dotyczy),
 • charakterystyka energetyczna budynku lub świadectwo charakterystyki energetycznej,
 • protokół odbioru,
 • faktura lub równorzędny dokument księgowy dotyczący pompy ciepła,
 • potwierdzenie dokonania płatności,
 • karta produktu i etykieta energetyczna zakupionej i zamontowanej pompy ciepła.

Wniosek najpierw jest rozpatrywany pod kątem zgodności z wytycznymi, co trwa do 60 dni. Wnioski niezgodne są odrzucane. W razie potrzeby wnioskodawca może zostać poproszony o uzupełnienie brakujących informacji lub dokumentów, na co będzie miał 10 dni. Po uzupełnieniu urzędnicy mają kolejne 10 dni na rozpatrzenie dokumentacji. Kolejne 20 dni zajmuje wewnętrzna kontrola tego, czy wniosek został oceniony prawidłowo. Jeśli wniosek został rozpatrzony pozytywnie, wnioskodawca zostaje o tym powiadomiony.

Unia Europejska kontra dwutlenek węgla

Dofinansowanie do zakupu i montażu pomp ciepła w Polsce to element szerszego unijnego programu nastawionego na ekologię. Właśnie w tym celu UE utworzyła Fundusz Modernizacyjny, z którego pochodzi pula środków na dopłaty w ramach Mojego Ciepła.

Główna idea jest taka, aby FM służył unowocześnieniu sektora energii w państwach UE o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla – czytamy na gov.pl.

Zmniejszenie ilości dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery jest kluczowe, jeśli chodzi o ochronę środowiska, a w szczególności zapobieganie niekorzystnym zmianom klimatycznym. Z tego powodu przedsiębiorcy w UE muszą wykupować specjalne uprawnienia do emisji CO2 (np. z fabrycznych kominów). 2 proc. ze sprzedaży tych uprawnień trafia właśnie do Funduszu Modernizacyjnego, co pozwala finansować działania proekologiczne.

Aktualne promocje z Duki

miejsce #13

DUKA

ARTDECO KIELISZEK 7,6 x7,0x22,0CM

29,99 zł19,90 zł-34%
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz

Materiał oryginalny: Moje Ciepło. Kto może uzyskać do 21 tys. zł na ekologiczne ogrzewanie? Sprawdź, jak dostać dofinansowanie na pompę ciepła - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie