Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na koń po zdrowie! Czyli jak hippika relaksuje i poprawia sprawność

KAK
Kontakt ze zwierzęciem to wyjątkowa relacja, a koń to stworzenie budzące pozytywne reakcje.
Kontakt ze zwierzęciem to wyjątkowa relacja, a koń to stworzenie budzące pozytywne reakcje. archiwum
Jazda konna to dla wielu wyjątkowa przyjemność, doskonały relaks i wielka pasja. Ma też swoje rozliczne zalety zdrowotne, kojąco wpływa na psychikę. Jeśli tylko możemy przezwyciężyć lęk przed upadkiem lub bliskim obcowaniem z dużym zwierzęciem warto spróbować.

Wolny czas, gdy nie mamy pomysłu na wypoczynek i rekreacje może być pretekstem do nauki jazdy konnej lub do częstszych wizyt w ośrodkach jazdy i stadninach.

Hippika czyli jazda konna poprawia ogólną sprawność organizmu, bowiem zaczynają działać wtedy niemal wszystkie grupy mięśniowe. Niewiele jest schorzeń, które uniemożliwiają czerpanie radości z takie kontaktu z naturą ( np. przepuklina).

- Podczas jazdy pracują zarówno mięśnie brzucha, grzbietu, jak i mięśnie kręgosłupa, mięśnie odcinka lędźwiowego - mówi Andrzej Wojciechowski, instruktor jazdy konnej - Nawet osoby sprawne fizycznie i wysportowane, pierwsze kontakty z konną jazdą odczuwają jako porządną pracę mięśni, które zaczynają dawać o sobie znać zakwasami. Taki trening, pod fachową opieką, zalecany jest przy rehabilitacji różnych urazów. Panie docenią z pewnością solidne ujędrnienie ud, pośladków. Rytmiczne uderzenia w siodło to specyficzny masaż ciała. U mężczyzn natomiast, udowodniono naukowo, dobroczynną moc jazdy konnej przy schorzeniach prostaty.

Rytmiczny ruch konia przekazywany jeźdźcowi pozwala na wyrobienie lepszej równowagi. Prawidłowy dosiad zmusza do prostowania się i w ten sposób wpływa na korygowanie wad postawy. Ten aspekt jazdy konnej wykorzystuje się szeroko przy rehabilitacji osób z problemem pionizacji i siadania. Już sama perspektywa patrzenia na świat zmienia się gdy dosiadamy konia. Z wysokości 1,40 m i więcej na wiele rzeczy patrzy się inaczej, dostrzega to czego wcześniej się nie zauważało... Wiele osób przyjeżdżających do ośrodkóq jazdy konnej, by spóbować jazdy trwa potem przy nowej pasji.

Jazda konna działa korzystnie na psychikę człowieka, zwłaszcza chorego. Kontakt ze zwierzęciem to wyjątkowa relacja, a koń to stworzenie budzące pozytywne reakcje. To wszystko przekłada się na specyficzną psychoterapię.
- Często obserwujemy jak rodzą się uczucia w młodych ludziach tzw. "trudnej młodzieży", która początkowo niechętna do pracy z końmi, powoli zaczyna się z nimi oswajać, przytulać, troszczyć o nie - mówi Andrzej Wojciechowski - Bo konie budzą sympatię, wpływają na nas relaksująco i dodają sił witalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na koń po zdrowie! Czyli jak hippika relaksuje i poprawia sprawność - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie