Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na konferencji w Tarnobrzegu rozmawiali o leczeniu raka i radioterapii

Klaudia Tajs [email protected]
Ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom onkologicznym odbyła się w zamku w Dzikowie w Tarnobrzegu.
Ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom onkologicznym odbyła się w zamku w Dzikowie w Tarnobrzegu. Klaudia Tajs
O stosowaniu specjalistycznych technik operacyjnych w leczeniu raka piersi i raka jajnika rozmawiano na konferencji w Tarnobrzegu.

Współorganizatorem ogólnopolskiej konferencji naukowej, jaka odbyła się w zamku w Dzikowie był Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu. Doktor Jan Gawełko, zastępca dyrektora do spraw Podkarpackiego Centrum Onkologii wchodzącego w skład Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie wyjaśnił, że konferencja jest wynikiem współpracy pomiędzy tarnobrzeską i rzeszowską lecznicą, a łączącym tematem są nowotwory.

- Przedstawiamy lekarzom, pielęgniarkom oraz technikom elektroradiologii pewną grupę zagadnień, która na terenie województwa jest istotna, a obydwa szpitale mają znaczący udział w rozwiązaniu tego problemu - mówił dr Gawełko.

- To zagadnienia związane z wysokospecjalistycznymi technikami operacyjnymi w raku piersi i raku jajnika. Skoncentrowaliśmy się także na przedstawieniu kilku ważnych zagadnień związanych z radioterapią.

Spotkanie w gronie specjalistów stało się okazją do omówienia planu stworzenia w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu Ośrodka Radioterapeutycznego, który funkcjonowałby jako Zamiejscowy Zakład Radioterapeutyczny Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego.

- Wspólnie z Tarnobrzegiem chcemy stworzyć Ośrodek Radioterapeutyczny -powiedział Witold Wiśniewski, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie. - Gdyby szpital tarnobrzeski chciał dokonać tego sam, byłaby to rzecz bardzo trudna, gdyż po drodze jest szereg utrudnień. To między innymi stworzenie wykwalifikowanego zespołu.

Dyrektor Wiśniewski wyjaśnił, że otwarcie Zamiejscowego Zakładu Radioterapeutycznego wiązałoby się z uruchomieniem akceleratora - serca radioterpaii w tarnobrzeskiej lecznicy. Dla pacjentów oznaczałoby to wygodę.

- Dziś pacjenci dojeżdżąją na naświetlanie do Rzeszowa 80 kilometrów - dodał Witold Wiśniewski. - Obok jest Sandomierz, Nisko, Stalowa i Mielec. Potrzebna infrastruktura to koszt dziesięciu milionów złotych.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie