Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na konkursie polszczyzna bez tajemnic, a jednak z wieloma pułapkami

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Profesor Jerzy Bralczyk, krakowski uczony, znany ze swego lekkiego, błyskotliwego stylu mówienia
Profesor Jerzy Bralczyk, krakowski uczony, znany ze swego lekkiego, błyskotliwego stylu mówienia Tomasz Wosk
56 osób wzięło udział w konkursie językowym „Polszczyzna bez tajemnic - ile wiesz o języku polskim” organizowanym przez Powiat Stalowowolski. Gościem specjalnym tego wydarzenia był profesor Jerzy Bralczyk, znany i lubiany językoznawca. Spotkanie z nim cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania test wyboru, w którym odpowiadali na pytania dotyczące gramatyki języka polskiego. Zastanawiali się jaka forma jest poprawna, w którym miejscu należy postawić przecinek oraz nad wieloma innymi zagadkami tego wcale niełatwego języka. O czym świadczy m.in. to, że nikt nie oddał testu napisanego bezbłędnie.

Na zwycięzców czekały nagrody finansowe ufundowane przez Powiat Stalowowolski i Gminę Stalowa Wola, a dla wyróżnionych nagrody rzeczowe - bony do Empiku ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu. Była też nagroda specjalna, którą przyznał profesor Jerzy Bralczyk.

Zwycięzcy konkursu: I miejsce Jolanta Pastuch z Pysznicy, II miejsce Krzysztof Dembowski ze Stalowej Woli, III miejsce Aleksander Koper z Tarnobrzega ex aueqo Gabriela Ostapowicz ze Stalowej Woli.

Wyróżnienia: Marcin Radzimowski z Tarnobrzega (kierownik podkarpackiego oddziału „Echa Dnia”), Sylwia Majewska z Radomyśla nad Sanem, Tomasz Oleksak z Niska. Nagrodę specjalną profesora Jerzego Bralczyka otrzymał Piotr Godula.

Po zakończonym konkursie językowym mieszkańcy mieli okazje spotkać się z prof. Jerzym Bralczykiem, który z Anną Garbacz dyskutowali o tym, jak działają słowa. Zastanawiali się na przykład nad fenomenem podwójnego zaprzeczenia. Profesor wyjaśniał również, że zmieniamy znaczenie słów nadając im przeciwny charakter. Na przykład słowo „właściwie”, oznacza coś, co jest w najwyższym stopniu właściwe. Jednak tego słowa można używać w różnych znaczeniach, na przykład „właściwie to nie wiem”. Językoznawca uświadamiał również, że może niekoniecznie świadomie, popełniamy paradoksalne błędy językowe mówiąc „większa połowa”.

– Ale czy jest możliwe, żeby połowy jabłka były identyczne pod względem wielkości. Zawsze jedna musi być większa – zastanawiał się profesor.- Dlatego też nie dziwmy się słowom, które się powtarzają, przeczą sobie, albo słowom, które zmieniają znacznie do tego stopnia, że zaczynają znaczyć coś przeciwnego – mówił profesor.

Podawał także przykłady słów, które mogą służyć do manipulowania, to np. „prawda”. Prawda bywa gorzka, okrutna, można komuś powiedzieć parę słów prawdy, prawda może w oczy koleć.

Starosta Janusz Zarzeczny dziękował profesorowi Jerzemu Bralczykowi za przyjęcie zaproszenia na to wydarzenie, a także uczestnikom konkursu i gościom. – Cieszę się bardzo, że młodzież bierze udział w tym konkursie i zdobywa nagrody – mówił starosta.

Organizatorem wydarzenia był Powiat Stalowowolski, a współorganizatorami Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu filia w Stalowej Woli i Gmina Stalowa Wola. Zainaugurowany w 2017 roku konkurs promujący poprawną polszczyznę, przyjął się w Stalowej Woli. Zaczęło się od pomysłu Bernadety Burdzy, polonistki pracującej w stalowowolskiej filii biblioteki pedagogicznej.

Organizacyjnie konkurs dostał się pod egidę Powiatu Stalowowolskiego, który funduje nagrody finansowe, oraz Biblioteki Pedagogicznej sponsorującej upominki rzeczowe.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 500 plus na każde dziecko

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie