Na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu...

  Na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu „Terytorialsi” wypowiedzieli rotę przysięgi wojskowej. Było bardzo uroczyście (duzo zdjęć)

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Radzimowski

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Uroczystość zaprzysiężenia "Terytorialsów" w Tarnobrzegu
  1/130
  przejdź do galerii

  Uroczystość zaprzysiężenia "Terytorialsów" w Tarnobrzegu ©Fot. Marcin Radzimowski

  147 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia pułkownika Łukasza Cieplińskiego pseudonim „Pług”, na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu wypowiedziało w niedzielę rotę przysięgi wojskowej.
  Uroczystości zaprzysiężenia kolejnej grupy podkarpackich „Terytorialsów” rozpoczęła msza święta w Klasztorze OO. Dominikanów. Później żołnierze przemaszerowali na pobliski Plac Bartosza Głowackiego. W uroczystej chwili towarzyszyli im między innymi posłowie Rafał Weber i Wojciech Buczak, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, członek zarządu sejmiku podkarpackiego Stanisław Kruczek, prezydent miasta Dariusz Bożek, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, przedstawiciele środowisk kombatanckich, rodziny i mieszkańcy miasta.


  Listy okolicznościowe skierowali Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
  - Wypowiadając rotę przysięgi przyjmujecie na siebie wielkie zobowiązanie, stajecie w szeregu tych, którzy tworzyli Rzeczpospolitą, bronili jej wolności i niepodległości.
  Waszym zadaniem jest chronić życie, zdrowie i mienie tutejszej ludności, zarówno podczas wojny jak i w przypadkach sytuacjach kryzysowych, blisko współdziałając z administracją lokalną i pozostałymi rodzajami naszych Sił Zbrojnych - napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


  List skierował również Marek Kuchciński, Marszałek Sejmu: - Chciałbym skierować serdeczne gratulacje do nowo zaprzysiężonych żołnierzy. Przekonany jestem, że zarówno dla żołnierzy jak i ich najbliższych przysięga jest wyjątkowym momentem w życiu, chwilą, która budzi wzruszenie, radość i dumę, jak również na zawsze pozostanie we wspomnieniach. Bez względu na czas, miejsce i okoliczności, słowa roty zapadają głęboko w serca. Są wielkim zobowiązaniem podjętym do końca życia, zobowiązaniem wobec ojczyzny i narodu. Przed żołnierzami 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej stoją ważkie i trudne zadania wobec współczesności jak i wolnościowego dziedzictwa. Nie mam wątpliwości, że z nich wszystkich wywiążecie się państwo wzorowo. Jeszcze raz gorąco gratuluję nowo zaprzysiężonym.


  W swoim wystąpieniu pułkownik Dariusz Słota, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspominał o wyjątkowym znaczeniu Tarnobrzega na kartach historii i walki o wolną ojczyznę.

  - Spotykamy się w mieście wiązanym z rodem Tarnowskich, gdzie swoje piętno odcisnęli szwedzcy najeźdźcy, gdzie polska szlachta 5 listopada 1734 roku na Zamku Dzikowskim zwieńczyła konfederację generalną związaną w obronie prawowitego króla Stanisława Leszczyńskiego uroczystą przysięgą na akt konfederacji - mówił pułkownik Słota. - To wasi przodkowie czynnie włączyli się w powstanie styczniowe, organizując przerzuty broni, amunicji, żywności, organizując szpitale dla rannych, kładąc na ołtarzu ojczyzny synów i córki tej ziemi, a wśród nich Juliusza Tarnowskiego.

  Dowódca „Terytorialsów” mówił też o roli tarnobrzeżan w Bitwie Warszawskiej udziale w obu wojnach światowych a także o żołnierzach podziemia antykomunistycznego z Hieronimem Dekutowskim „Zaporą” na czele.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

  Źródło:vivi24


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (24)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (24) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.