Na Podkarpaciu już ponad pół miliona podatników rozliczyło swój PIT. Do kiedy mamy termin?

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Według resortu finansów z usługi Twój e-PIT może skorzystać ponad 21 milionów osób
Według resortu finansów z usługi Twój e-PIT może skorzystać ponad 21 milionów osób KAS Podkarpacie
Udostępnij:
Podatnicy na Podkarpaciu złożyli już ponad 550 tysięcy rozliczeń PIT, z czego zdecydowana większość - blisko 90 procent to zeznania podatkowe złożone drogą elektroniczną. Ze względu na epidemie koronawirusa termin rozliczenia się z podatku został wydłużony, ale jest pewien haczyk.

Akcja rocznego rozliczenia PIT ruszyła 15 lutego. Tradycyjnie marzec i kwiecień to miesiące intensywnej obsługi podatników w urzędach skarbowych, związanej z rozliczeniem rocznym. Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, jednak w tym roku będzie nieco inaczej.

- W tym roku z obowiązku rozliczenia (złożenia zeznania i wpłaty podatku) można wywiązać się do końca maja, a urzędy skarbowe ze względu na bezpieczeństwo sanitarne i czasowe ograniczenie dostępu do urzędów, zachęcają do zdalnego kontaktu z Krajową Administracją Skarbową i elektronicznego rozliczenia PIT. Do tej pory podatnicy na Podkarpaciu złożyli ponad 550 tysięcy rozliczeń PIT, z czego prawie 90 procent wpłynęło w formie elektronicznej - wyjaśnia młodszy aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Skarbówka przypomina, że zaletą elektronicznych rozliczeń jest szybszy zwrot podatku – do 45 dni, a podatnicy mają dwie możliwości, aby skorzystać z elektronicznego rozliczenia:

  • usługa Twój e-PIT – czyli gotowe zeznania udostępnione na stronie www.podatki.gov.pl,
  • wysłanie zeznania PIT przez aplikację e-Deklaracje.

Istnieje także możliwość rozliczenia się w tradycyjny sposób – urzędy skarbowe udostępniły możliwość wrzucenia zeznań rocznych, a także różnego rodzaju deklaracji, pism i innych dokumentów do specjalnych urn znajdujących się w siedzibach urzędów przy wejściu głównym. Zeznanie w formie papierowej można również przesłać pocztą.

- Urzędy skarbowe w województwie podkarpackim na bieżąco ewidencjonują i analizują wszelkie deklaracje podatkowe, w tym zeznania roczne składane przez osoby fizyczne i prawne, które wpływają do urzędów. Na bieżąco dokonywane są także zwroty podatku, wynikające z zeznań rocznych - dodaje młodszy aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Podatnicy, którzy potrzebują pomocy mogą skorzystać ze wsparcia telefonicznego oferowanego przez poszczególne urzędy skarbowe. Dziennie to tysiące połączeń telefonicznych, w ramach których eksperci Krajowej Administracji Skarbowej odpowiadają najczęściej na pytania o ulgi, rozliczanie działalności gospodarczej, wpłacone zaliczki, termin zwrotu nadpłaty w podatku czy możliwość uzyskania zaświadczeń o dochodach lub niezaleganiu w podatkach. Również Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie uruchomiła specjalny numer telefonu (17 85 03 670), pod którym można uzyskać informacje dotyczące rozliczeń PIT za 2019 rok.

Załatw sprawę z urzędem skarbowym bez wychodzenia z domu
Sprawdź, jakie wybrane, popularne sprawy z zakresu podatków i cła możesz załatwić online bez wychodzenia z domu. Lista usług online oferowanych przez urzędy skarbowe jest dostępna na podatki.gov.pl. Jeśli nie znajdziesz interesującej cię sprawy, możesz napisać pismo ogólne do urzędu przez ePUAP i podpisać je profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Jak informuje Business Insider, choć termin złożenia deklaracji podatkowych za rok 2019 został przesunięty z końca kwietnia na koniec maja, to skarbówka dokumenty za osoby rozliczające dochody z tytułu pracy (stosunek pracy czy umowy cywilnoprawne) wyśle automatycznie 30 kwietnia. Pracownicy, dla których administracja skarbowa przygotowała rozliczenie w usłudze Twój e-PIT, muszą liczyć się z tym, że jeśli nie zainteresują się rozliczeniem, 30 kwietnia zostanie ono automatycznie uznane za przyjęte.

- Po tej dacie będzie można złożyć korektę deklaracji przygotowanej w ramach Twojego e-PIT-u - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. Dodał, że korektę taką będą mogli także złożyć małżonkowie, którzy zostali rozliczeni indywidualnie, ale zdecydowali, że bardziej korzystne byłoby rozliczenie wspólne.

Według resortu finansów z usługi Twój e-PIT może skorzystać ponad 21 milionów osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Chodzi o podatników uzyskujących dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych. W przypadku braku aktywności rozliczenie zostanie zaakceptowane 30 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie