Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu już tylko 7 proc. wolnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Czwarta fala pandemii COVID19 nie odpuszcza. W ostatnim czasie dotarła również do województwa podkarpackiego. Widać to szczególnie po zapełniających się szpitalach, zajętych respiratorach i wzroście śmiertelności.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 074 nowych przypadkach zakażenia COVID-19, wśród których 883 to mieszkańcy Podkarpacia. W statystykach dominują województwa: mazowieckie (3185), śląskie (1885), wielkopolskie (1707), małopolskie (1526) i dolnośląskie (1458 nowych przypadków).

Wzrasta liczba hospitalizowanych na Podkarpaciu

Nasz region, mimo jednej z najniższych liczb potwierdzonych zakażeń, zajmuje jednak trzecie miejsce w kraju pod względem zapełnienia przez pacjentów z koronawirusem łóżek szpitalnych oraz respiratorów. Obecnie wolnych jest 125 łóżek i 36 respiratorów.

Szerzej na temat sytuacji epidemiologicznej na Podkarpaciu mówił podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jakub Dzik, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Jego zdaniem, wzrost
liczby osób hospitalizowanych był widoczny już na początku października.

- Biorąc pod uwagę liczbę wolnych łóżek dedykowanych dla pacjentów z COVID-19 to jeszcze dwa tygodnie temu było to 10 proc., po tygodniu dało się ten bufor podnieść do ok. 14 proc., natomiast kolejne liczne przyjęcia pacjentów sprawiły, że teraz jesteśmy
na poziomie 7 proc.

– mówił Jakub Dzik.

Jak przypomniał, w ubiegłby piątek minął rok, odkąd został uruchomiony szpital tymczasowy w nowym obiekcie szpitala MSWiA w Rzeszowie. Dziś funkcjonuje tam 109 łóżek i 11 łóżek respiratorowych.

- Należy zwrócić uwagę, że podczas czwartej fali pandemii żaden szpital województwa podkarpackiego nie został przekształcony na szpital jednoimienny. Wszystkie szpitale w regionie przyjmują pacjentów z różnymi schorzeniami, również z COVID-19. Dodatkowo 14 szpitali oddziałów ratunkowych funkcjonuje hybrydowo przyjmując pacjentów z karetką

– stwierdził.

Warto przypomnieć, że w ub. tygodniu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podjęła decyzję o uruchomieniu trzech dodatkowych 12-godzinnych zespołów ratownictwa medycznego w Rzeszowie, Mielcu i Dębicy. Tam w ostatnich czasie najczęściej wyjeżdżały karetki do pacjentów z COVID-19.

Słabo wypadają szczepienia

Do tej pory w naszym regionie wykonano łącznie blisko 1,8 mln szczepień, a w pełni zaszczepionych jest 771 tys. osób (36,3 proc. wszystkich mieszkańców). Pod tym względem Podkarpacie jest na ostatnim miejscu spośród wszystkich województw.

Na Podkarpaciu, od początku pandemii koronawirusa, na COVID-19 zachorowało ponad 150 tys. osób. Zmarło blisko 5 tys. osób.

Jak powiedział na antenie RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski, "Rada Medyczna rekomenduje podanie trzeciej dawki szczepionki grupom najbardziej narażonym". Izrael już w lipcu zdecydował się na ten krok i do tej pory zaszczepił około 650 tys. osób. Przy okazji część zaszczepionych przebadano pod względem występowania skutków ubocznych i poziomu przeciwciał. Poznajcie szczegóły!CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->

Trzecia dawka szczepionki. Jakie skutki uboczne? Czy jest ko...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Podkarpaciu już tylko 7 proc. wolnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie