Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu wciąż panuje konserwatyzm względem usług bankowych

Grzegorz LIPIEC
Polacy są najbardziej zadowolonym z usług bankowych narodem w Europie. Korzystają z nich coraz chętniej. Dość konserwatywnie podchodzimy jednak do wyboru banku i wiążemy się na długo tylko z jednym.

Z najnowszych badań Quaficat wynika, że około 72 procent klientów indywidualnych korzysta z oferty tylko jednego banku. Badania firmy Deloitte mówią o 80 procentach takich klientów bankowych. Jesteśmy, więc stosunkowo wierni. Wśród naszych sąsiadów wyróżnia nas też poziom zadowolenia z usług bankowych, który również waha się w granicach ponad 70 procent. Wynik ten jest najwyższy w Europie.

Niewielka skłonność do zmiany banku wynika z wygody oraz działania samych banków. Skupienie finansów w jednym miejscu ułatwia nam zarządzanie nimi i daje dodatkowe przywileje. Dzięki temu klienci mogą uzyskać lepsze warunki współpracy z bankiem, wyższe limity kredytowe czy atrakcyjniejsze oprocentowanie produktów. Stali klienci banków często mogą również liczyć na przyznanie kredytu na uproszczonych warunkach, czyli szybciej i bez dodatkowych formalności takich, jak na przykład zaświadczenia o dochodach.

NOWINKI

Coraz więcej Polaków korzysta z usług bankowości elektronicznej, tylko nieliczni nie mają założonego konta bankowego, a w naszych portfelach jest coraz więcej kart. Polacy coraz częściej używają kart płatniczych ponad 1,2 miliarda razy, w posiadaniu klientów jest już 34 miliony kart płatniczych, a 15 milionów Polaków ma wirtualny dostęp do rachunku.

Już prawie 15 milionów osób aktywnie korzysta z internetowych rachunków bankowych - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego o bankowości internetowej i płatnościach kartowych. Najszybciej rośnie liczba kart zbliżeniowych - ich liczba sięga około 8,5 miliona. Tymczasem liczba bankomatów w całym kraju przekroczyła już barierę 18 tysięcy.

REGIONALNIE

Popatrzymy na zestawienie regionalne. Podkarpacie należy do województw, gdzie e-bankowość jeszcze nie jest aż tak popularna. W przypadku ilości bankomatów możemy się równać z województwem świętokrzyskim, bo na przykład na Mazowszu jest 10 razy więcej bankomatów. Podobnie blado wypadamy w statystykach ilości miejsc, gdzie można zapłacić kartą za codzienne zakupy.

78 procent mieszkańców Podkarpacia ma konto osobiste. Jesteśmy lepsi od Świętokrzyskiego (75 procent), ale już na przykład w województwie podlaskim wskaźnik ten wynosi, aż 90 procent.

BANKI MAJĄ SIĘ O NAS STARAĆ

Sektor bankowy w naszym kraju wciąż się rozwija. Dlatego, jak przewidują eksperci już wkrótce możemy być świadkami "walki banków o klienta".

- Raz utracony klient, może być już nie do odzyskania, a zdobycie nowego klienta jest obecnie coraz trudniejsze. Poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa, pomimo, że jest niższy niż w innych krajach regionu, będzie wyraźnie wzrastał. Będziemy świadkami walki o utrzymanie obecnych klientów - wyjaśnia doktor Krzysztof Kaszuba, ekonomista z Rzeszowa.

Bank, który przekona klientów, jak łatwa jest zmiana oraz zapewni im odpowiednią jakość obsługi, szybko zdobędzie przewagę konkurencyjną. Ceny usług wciąż są ważne, jednak klienci rozumieją, że za określony standard warto zapłacić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie