Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na stulecie szkoły w Zaklikowie była pyszna zabawa

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dzieci mogły skorzystać nieodpłatnie z rekreacyjnego placu zabaw ufundowanego przez absolwenta szkoły Dariusza Przywarę
Dzieci mogły skorzystać nieodpłatnie z rekreacyjnego placu zabaw ufundowanego przez absolwenta szkoły Dariusza Przywarę Zdzisław Surowaniec
W niedzielę, 12 czerwca, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie odbyła się jedna z wielu imprez wpisanych w kalendarz uroczystości zaplanowanych z okazji stulecia Szkoły w Zaklikowie. Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie specjalnie dla mieszkańców miasta przygotowali imprezę plenerową, podczas której pokazano historię Szkoły w Zaklikowie i współczesną działalność placówki.

Uroczystość, po krótkim występie najmłodszych uczniów, otworzył dyrektor ZSO w Zaklikowie – Waldemar Plennikowski, który w towarzystwie młodzieży prowadzącej przywitał licznie przybyłych mieszkańców Zaklikowa i zaprosił wszystkich do zapoznania się z ofertą Szkoły. Była to także okazja wręczenia nagród i wyróżnień dla uczestników powiatowych konkursów: literackiego, fotograficznego i z języka angielskiego, które odbywały się w ramach obchodów 100 – lecia Szkoły.

Wśród licznych atrakcji, z jakich można było skorzystać w tym dniu, dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja zdjęć archiwalnych pt. „Historia i tradycja szkoły” oraz wystawa kronik szkolnych. Wiele osób odnajdowało się na zdjęciach grupowych oraz na prezentowanych uroczystościach, wycieczkach i zawodach. Niektórzy z dużym wzruszeniem wspominali uchwycone na zdjęciach minione chwile.

Liczna grupa absolwentów wzięła udział w sesji poświęconej historii szkoły i ludziom, którzy ją tworzyli. Prezentacja multimedialna przygotowana przez obecnego nauczyciela p. Ewę Drzymałę i połączona z komentarzem byłej dyrektor szkoły – p. Bogumiły Wołoszyn była znakomitą okazją do przypomnienia bogatej historii Szkoły. Ponadto można było obejrzeć wystawę fotografii współczesnych: „Z życia szkoły”, „Kontakty międzynarodowe”, „Sukcesy uczniów”. Wyeksponowano też liczne trofea sportowe i prace plastyczne utalentowanych uczniów i absolwentów. Dla mieszkańców miasta zaśpiewali, zagrali i zatańczyli obecni uczniowie i absolwenci szkoły działający w zespołach: „Randevu”, „Sanna Cheerleaders”, „Kameleon”, „NowaSan”, „Crazy Kids” oraz zespół „Majewski Band” oraz starsi i młodsi wokaliści, m.in. Grażyna Sapalska, Katarzyna Gubała, Oliwia Urbanek, Gabriela Zarzeczna, Kinga Chmiel, Katarzyna i Małgorzata Daniel. Duże wrażenie na zebranych zrobił występ laureatów VI Międzywojewódzkiego Festiwalu Piosenki Angielskiej Zaklików 2016. Silne głosy, wspomagane dobrą techniką wokalną i wyrobieniem scenicznym potwierdzały, że uzyskane przez nich nagrody na festiwalu nie były przypadkowe.

Dzieci mogły skorzystać nieodpłatnie z rekreacyjnego placu zabaw ufundowanego przez absolwenta ZSO Zaklików Dariusza Przywara oraz z gier, zabaw i konkursów na Orliku. Budowały rakietę w przyszłość, układały puzzle, lepiły w gipsie. Zatańczyły w barwnym korowodzie baśniowych postaci i zainscenizowały „Rzepkę”. Dla dorosłych był quiz wiedzy o szkole i bezpłatny pomiar ciśnienia, a dla zapalonych kibiców zorganizowano rodzinne oglądanie meczu Polska – Irlandia Północna.

Rok Jubileuszowy Szkoły, jak się okazało, to uroczystość niezmiernie ważna dla wszystkich mieszkańców Zaklikowa, dlatego w słoneczną czerwcową niedzielę wielu mieszkańców naszego uroczego miasteczka skorzystało z oferty uczniów i nauczycieli. Było także okazją do bliższego kontaktu ze szkołą, która stanowi kluczową instytucję Zaklikowa.

Utworzona 10 lutego 1916 roku była szkołą prywatną, ale już w pierwszym roku istnienia została upaństwowiona. Jej założycielami byli: Adam Sapiński, Alojzy Słapczyński i ksiądz Wacław Stryjecki, który pełnił funkcję skarbnika. Nominację na kierownika szkoły otrzymał Adam Sapiński z Komendy Obwodowej w Janowie Lubelskim, która reprezentowała władze austriackie w czasie I wojny światowej. Już w pierwszym roku nauki do szkoły było zapisanych 105 dzieci, które trzeba było podzielić na dwie grupy uczące się na dwie zmiany, ponieważ szkoła dysponowała jedną izbą wynajętą od Wawrzyńca Ciesielskiego, w budynku na ulicy Zamkowej. W następnych latach dzieci przybywało, a kiedy szkoła osiągała coraz lepsze wyniki nauczania, również ludność żydowska zaczęła posyłać do niej swoje dzieci. W roku szkolnym 1927/1928 na ogólną liczbę 465 uczniów było 93 dzieci żydowskich, a w roku 1938/1939 na 747 uczniów było ich 303. Była to już szkoła 7-klasowa, zatrudniająca 13 nauczycieli, a nauka odbywała się w siedmiu wynajmowanych izbach, rozrzuconych po całym Zaklikowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie