Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzą ciężkie czasy dla pracowników. Ekspert wskazuje osoby, które "powinny mieć się na baczności"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wybór stabilizacji i bezpieczeństwa powinien być teraz dla pracowników priorytetem. Zwłaszcza po doświadczeniach pandemii.
Wybór stabilizacji i bezpieczeństwa powinien być teraz dla pracowników priorytetem. Zwłaszcza po doświadczeniach pandemii. Szymon Starnawski /Polska Press
Ochłodzenie gospodarcze już trwa i prawdopodobnie będziemy mieli z nim do czynienia przez cały kolejny rok. – To dla pracowników moment, żeby zastanowić się nad swoją sytuacją na rynku pracy i zadbać o bezpieczeństwo – mówi nam Krzysztof Inglot, Personnel Service S.A. W najtrudniejszej sytuacji są pracownicy turystyki, hoteli i restauracji, gdzie nagminne są umowy zlecenia. Bezpieczniej jest w zakładzie motoryzacyjnym, AGD/RTV i magazynie.

Gospodarki hamują na całym świecie

Wartość indeksu obrazującego nastroje niemieckich przedsiębiorców spadła w lipcu br. do poziomu 88,6 pkt. To najniższy poziom od ponad dwóch lat. To również niższy odczyt, niż oczekiwał rynek.

Natomiast Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu br. o 3,8 pkt., do poziomu 98,6 pkt. Po raz pierwszy od lutego br. odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych.

Pogorszenie nastrojów przedsiębiorców na świecie wynika z kilku głównych czynników. Przede wszystkim z niepewności i nieprzewidywalności warunków gospodarczych oraz wojny w Ukrainie, która skutkuje wzrostem cen energii, a także osłabieniem wyników sprzedażowych i popytu na dobra i usługi.

Dla pracowników czas na stabilizację i bezpieczeństwo

– Ochłodzenie gospodarcze już trwa i prawdopodobnie będziemy mieli z nim do czynienia przez cały kolejny rok. To dla pracowników moment, żeby zastanowić się nad swoją sytuacją na rynku pracy i zadbać o bezpieczeństwo – mówi nam Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service S.A.

Jak przyznaje, "na baczności" powinny mieć się osoby zatrudnione w ramach umowy zlecenia czy umowy o dzieło, pracownicy sezonowi czy rozważający wyjazd za granicę. – Aktualnie dużo lepszym rozwiązaniem jest praca w polskiej fabryce, niż sezonowe zatrudnienie w Niemczech czy Holandii – przekonuje.

– Zadbajmy o umowę o pracę, stabilne warunki i pracę w sektorze, który z dużym prawdopodobieństwem sobie poradzi w kryzysie. Do takich sektorów należą m.in. automotive, spożywka, RTV i AGD oraz logistyka – podpowiada Inglot.

Wybór stabilizacji i bezpieczeństwa powinien być teraz dla pracowników priorytetem. Zwłaszcza po doświadczeniach pandemii, która pokazała, że w branżach najmocniej dotkniętych restrykcjami, czyli m.in. hotelarstwie, turystyce, usługach, rozrywce czy gastronomii, prawie co dziesiąta osoba straciła pracę – wynika z raportu PIE.

Analizy pokazywały również, że najczęściej pracę traciły osoby, które były zatrudnione w ramach umów zlecenia czy umów o dzieło. Żeby teraz nie powtórzyć tych samych błędów, pracownicy powinni zadbać o swoją sytuację na rynku pracy i poszukiwać bezpieczeństwa oraz stabilizacji.

Jak wskazują eksperci, poza dopilnowaniem kwestii umowy o pracę, warto też przyjrzeć się sektorowi, w którym pracujemy. Turystyka to przykład branży, która zależy mocno od koniunktury gospodarczej. Stąd osoby w niej zatrudnione, zwłaszcza w ramach umów zlecenia, powinny pomyśleć o alternatywie. Podobnie w sektorze HoReCa, który nagminnie oferuje umowy zlecenia. Pracownicy z tych sektorów mogą poszukać pracy m.in. w takich sektorach jak automotive, AGD, RTV, branża spożywcza, logistyka czy produkcyjna.

Na baczności powinny się też mieć osoby, które zamiast stałej pracy wybierają prace sezonowe za granicą. A jak wynika z raportu europa.jobs co roku ok. 3 mln Polaków czasowo wyjeżdża do pracy sezonowej do innego kraju. Najpopularniejsze kierunki to Niemcy, Holandia oraz Francja. Aktualnie jednak wybranie polskiej firmy daje większą stabilizację, zwłaszcza gdy oferowana jest umowa o pracę wraz ze wszystkimi świadczeniami. Poza tym kryzys dotknie wszystkich krajów, co powoduje, że nasza sytuacja może być niepewna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nadchodzą ciężkie czasy dla pracowników. Ekspert wskazuje osoby, które "powinny mieć się na baczności" - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie