Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w Radomyślu nad Sanem. Wspólnie czytali nasze narodowe arcydzieła

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
pixabay
W ostatnich dniach w całym kraju i za granicą odbyła się kolejna, 8. edycja Narodowego Czytania. Mieszkańcy gminy Radomyśl nad Sanem również włączyli się w ogólnopolską akcję wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury

Na tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania Prezydent Andrzej Duda z Małżonką zaproponował nowele polskich pisarzy: „Dobra pani” – Elizy Orzeszkowej; „Dym” – Marii Konopnickiej, „Katarynka” – Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) – Bruno Schulza, „Orka” - Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” – Stefana Żeromskiego „Sachem” – Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” ( z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) – Henryka Rzewuskiego.

Tegoroczne gminne, wspólne czytanie zostało zorganizowane przez gminne biblioteki publiczne i odbyło się w: Chwałowicach, Radomyślu, Woli Rzeczyckiej i Rzeczycy Długiej. W najbliższym czasie czytanie będzie przeprowadzone także w bibliotece w Antoniowie. W akcję włączyli się uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół i mieszkańcy wsi, którzy odczytywali fragmenty nowel. Uczestnicy dzielili się przemyśleniami, refleksjami i mogli obejrzeć wystawy poświęcone wydarzeniu. Każdemu, kto przyniósł własny egzemplarz któregoś z dzieł literackich, została wbita pamiątkowa pieczątka Narodowego Czytania.

Organizatorzy czytania są pomysłowi. W tym roku podczas czytania „Katarynki” były inscenizacje z dekoracjami i kostiumami, w jakie ubrani byli czytaający

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny charakter, a podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Akcja została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie