Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Święto Niepodległości 2022 w Sandomierzu. Piękne uroczystości z defiladą i grochówką na zakończenie. Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 16 lat
Miejskie obchody upamiętniające 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się na Cmentarz Katedralny, pod pomnik 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów oraz przed Pomnikiem Plutonowego Władysława Barana, obok Starostwa Powiatowego w Sandomierzu, gdzie odbyły się dalsze części uroczystości. Zobaczcie zdjęcia.

Narodowy Dzień Niepodległości 2022 w Sandomierzu

W piątek 11 listopada o godzinie 12 w rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" uczestnicy wydarzenia wspólnie zaśpiewali hymn Polski. Był także apel pamięci i salwa honorowa.

Starosta Marcin Piwnik przypomniał, że obchody 11 listopada, to dzień kiedy pochylamy się nad mogiłami tych, których już dziś z nami nie ma. - Ale dziś także wspominamy bohaterów- mówił starosta Piwnik. - To, że dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, nie stało się tak łatwo. Polska w swojej historii ma czarne karty i wspominając 123 lata rozbiorów, okresu, kiedy nasi przodkowie walczyli o niepodległą Polskę. Pomimo nacisków w ich sercach ciągle tliła się nadzieja i miłość do ukochanego kraju, a wszystko co polskie było zakazane. Można było wtedy, ponad podziałami politycznymi, zrobić wszystko, aby połączyć siły.

Poseł Marek Kwitek w swoim wystąpieniu wyraził radość z tak licznego uczestnictwa mieszkańców w narodowym święcie niepodległości. - Cóż może być piękniejszego niż suwerenna i niepodległa Rzeczypospolita - mówił poseł Marek Kwitek. - Rok 1918 szczególnie zapadł nam w pamięci, bo wtedy po 123 latach niewoli Polska z woli Polaków i opatrzności Bożej wracała na mapę suwerennych państw Europy. O tej wolnej i niepodległej śniły pokolenia Polaków. Ta wolność długo nadchodziła, bo dopiero piąte pokolenie Polaków dostąpiło tego zaszczytu, aby żyć w wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej. Myśmy tę niepodległość wywalczyli i wymodlili.

Burmistrz Marcin Marzec podkreślił, że Narodowe Święto Niepodległości to data, która w kalendarzu każdego Polaka jest dniem szczególnym. - Pośród wielu bolesnych i trudnych rocznic przypominających nam o heroicznej walce naszych przodków, 11 listopada to dzień niezwyciężonej Polski i Polaków - mówił burmistrz Marcin Marzec. - Polaków, którzy mimo silnych nacisków rusyfikacyjnych i germanizacyjnych nie dali się wyrugować z serca i umysłu Polski. W kilku wielkich powstaniach narodowych udowodnili, że są w stanie stoczyć nierówną walkę o wyzwolenie narodowe.

Podczas uroczystości złożono kwiaty oraz zapalono znicze przed mogiłą 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów upamiętniając bohaterów walczących o niepodległość. Obchody były również okazją do upamiętnienia plutonowego Władysława Barana, walczącego w obronie Westerplatte, którego pomnik znajduje się w obrębie Starostwa Powiatowego w Sandomierzu.
Bezpośrednio po uroczystościach na placu przed Starostwem Powiatowym wydawana była żołnierska grochówka. Był także program artystyczny w wykonaniu uczniów z sandomierskich szkół i parada motocykli.

Zobaczcie galerię zdjęć ze świętowania 11 listopada w Sandomierzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto