Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze drogi ciągle niebezpieczne

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Wypadek śmiertelny w Katach (powiat niżański) z 10 stycznia. Łącznie na podkarpackich drogach w styczniu zginęło 11 osób. W lutym ta liczba zmniejszyła się do 8.
Wypadek śmiertelny w Katach (powiat niżański) z 10 stycznia. Łącznie na podkarpackich drogach w styczniu zginęło 11 osób. W lutym ta liczba zmniejszyła się do 8.
W 2012 roku na podkarpackich drogach doszło do 1781 wypadków - to mniej niż rok wcześniej

Pierwszy raz od ponad dziesięciu lat w wypadkach na drogach Podkarpacia zginęło mniej niż 200 osób. Statystyki policyjne są optymistyczne niż w 2011 roku, ale w kwestii bezpieczeństwa jest jeszcze wiele do zrobienia.

Policjanci, stowarzyszenia, samorządy lokalne robią co tylko możliwe, aby podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach.

W NASZYM WOJEWÓDZTWIE

Komenda Główna Policji w Warszawie podała, że w pierwszych dwóch miesiącach tego roku doszło do 4015 wypadków, w których zginęło 378 osób. W ubiegłym roku do największej liczby wypadków doszło w województwach: łódzkim, śląskim oraz małopolskim, a najmniej na Podlasiu, w województwach opolskim i lubuskim.

Podkarpacie plasuje się w środku stawki. W 2012 roku mundurowi odnotowali 1781 wypadków, 15370 kolizji. W zdarzeniach drogowych rannych zostało 2224 osób, a 184 poniosły śmierć.

Z policyjnych statystyk wynika, że pierwszy raz od ponad dziesięciu lat liczba osób, jakie zginęły w ciągu roku na drogach Podkarpacia spadła poniżej dwustu. Zdecydowanie zmniejszyła się również liczba osób rannych w wypadkach drogowych - o 404 mniej niż jeszcze rok wcześniej.

- Jeśli te dane w dalszym ciągu się utrzymają, będzie można mówić o rewolucji w świadomości kierowców i pieszych - wyjaśnia komisarz Paweł Międlar, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO

Najczęstsze przyczyny wypadków to niedostosowanie prędkości do warunków na drodze (28,5 proc.), nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (26,6 proc.) i niewłaściwe zachowanie wobec pieszych (14 proc.). Sprawcy największej liczby wypadków pochodzą z grupy wiekowej 25-39 lat.

- Co do kultury jazdy to wszystko zależy od samego kierowcy. Są tacy, którzy na drodze pamiętają o wszystkich użytkownikach, ale zdarzają się i kierowcy, dla których liczy się tylko własna osoba. Policja może tylko przypominać o zasadach bezpiecznej jazdy, a także karać mandatami lub pouczać - mówi komisarz Paweł Międlar.

Policjanci podkreślają, że w systematycznym poprawianiu poziomu bezpieczeństwa na drogach niemałe znaczenie ma ich praca. - Duży wpływ na kierowców i pieszych mają kampanie społeczne, akcje policyjne na drogach i przeprowadzane każdego dnia kontrole. Ważne, aby kierowca zawsze dostosowywał jazdę do panujących warunków atmosferycznych, nie szarżował i pamiętał, że nie jest jedyny na drodze - dodaje rzecznik podkarpackiej policji.

Drogowcy dodają, że na poprawę bezpieczeństwa ma wpływ poprawiająca się jakość nawierzchni dróg i budowanych chodników, a także dobrze oznakowane przejścia dla pieszych. Nie wolno również umniejszać roli stowarzyszeń, które przez różne akcje promują bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Właśnie rozpoczyna się inicjatywa Stowarzyszenia "Droga i Bezpieczeństwo". Tym razem organizacja zachęca samorządy lokalne do opisywania przykładów, w jaki sposób można poprawić bezpieczeństwo na drogach. Więcej o akcji przeczytać można na stronie: drogaibezpieczenstwo.org.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie