MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie nowych nasadzeń drzew wyciętych na odcinku ulicy Popiełuszki w Stalowej Woli. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W miejsce wysokich topoli posadzono ciosy, które jednak rosną bardzo wolno
W miejsce wysokich topoli posadzono ciosy, które jednak rosną bardzo wolno Zdzisław Surowaniec
Wysokie topole, które rosły na odcinku ulicy Popiełuszki w Stalowej Woli, korzeniami rozsadzały podziemne instalacje. Po modernizacji ulicy, wykonawca sprzeciwił się sadzeniu dużych drzew, od czego uzależnia gwarancję, która obowiązuje do 20 stycznia 2030 roku.

Nie będzie nowych nasadzeń drzew wyciętych na odcinku ulicy w Stalowej Woli

Po gruntownym remoncie odcinka ulicy Popiełuszki, zarządzanej przez starostwo stalowowolskie, znikło kilkanaście wysokich topoli. W ich miejsce wykonawca posadził cisy, ale rosną bardzo wolno i nie są w stanie wypełnić pustki po topolach. Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny przed rokiem obiecał, że gdy tylko rośliny rozpoczną wzrost, a ten miał się charakteryzować szybkim tempem, powstanie z nich zielony przez cały rok szpaler. Jednak cisom najwyraźniej to miejsce nie pasuje i rosną słabo.

Władze Stalowej Woli zaproponowały zakup zieleni i posadzenie, w ramach nasadzeń realizowanych w całym mieście. Miasto z Zakładem Zieleni pokazało projekt nasadzeń, zadeklarowało zakup drzew, posadzenie i pielęgnację. Miasto zastrzegło przy tym, że drzewa posadzone byłyby na podziemnych sieciach i w ich pobliżu.

Zakład Zieleni, po kontakcie ze szkółkami, wykonał nawet koncepcję ich nasadzeń, które powinny być duże, odporne na trudne warunki miejskie, płytko korzeniące się i mogące stosunkowo szybko dawać cień. W planach było posadzenie 24 lip, 4 leszczyn, 2 robinii oraz 270 róż. Do koncepcji dołączono bardzo szczegółową informację na temat systemów korzeniowych wybranych drzew, ich wieku, sposobu szkółkowania. W drugiej połowie marca tego roku nastąpiła dostawa drzew i róż przewidzianych do posadzenia w ciągu ulicy Popiełuszki.

- W dniu 20 marca drogą e-mailową otrzymaliśmy informację, że powiat nadal oczekuje na odpowiedź od wykonawcy udzielającego gwarancji na drogę. W związku z powyższym, drzewa przewidziane do posadzenia w ciągu ulicy Popiełuszki, posadzono na działkach gminnych, między innymi na działce przylegającej u zbiegu ulicy Okulickiego i ulicy Popiełuszki oraz na działce przylegającej do ulicy Popiełuszki w rejonie torów kolejowych - stwierdza Monika Trela, naczelnik Wydziały Promocji, Kultury i Sportu w stalowowolskim Urzędzie Miasta.

Jednak wykonawca drogi nie udzielił zgody na wykonanie nasadzeń zieleni bez utraty gwarancji, a ta obowiązuje do 20 stycznia 2030 roku.

- Wszystkie możliwe nasadzenia wzdłuż tego ciągu zostały już wykonane, włącznie z dodatkowymi, wykonanymi przez Gminę Stalowa Wola. Ze względu na występującą w pasach zieleni il. Popiełuszki gęstą sieć uzbrojenia podziemnego, między innymi: gaz, linie średniego napięcia, światłowody, sieci telefoniczne oraz brak zgody wykonawcy inwestycji (gwarancja do 20 stycznia 2030 roku) na wykonanie nasadzeń zieleni bez utraty gwarancji, wykonanie innych nasadzeń zieleni jest niemożliwe - odpowiada Tomasz Wosk, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli.

Remont ulicy Popiełuszki kosztował 9,1 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie