Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dać się "cichej śmieci" - Centrum Medycyny Hiperbarycznej w Stalowej Woli ratuje zaczadzonych

Zdzisław SUROWANIEC
Dzieci z Turbi w komorze hiperbarycznej.
Dzieci z Turbi w komorze hiperbarycznej. Zbigniew Gola
- Niemal codziennie docierają do nas informacje o tragediach związanych z czadem - powiedział nam rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nisku Jerzy Bąk.

Gaz niewyczuwalny zmysłami

Gaz niewyczuwalny zmysłami

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Tlenek węgla, pospolicie zwany czadem, daje o sobie znać szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Coraz częściej jego ofiarą padają mieszkańcy, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad korzystania z urządzeń grzewczych.

Centrum Medycyny Hiperbarycznej, mieszczącego się w szpitalu w Stalowej Woli, jest własnością dr Zbigniewa Goli, jest jednym z sześciu tego typu ośrodków w Polsce. Leczy się w nim zatrucia czadem i trudno gojące się rany. Centrum powstało dwa lata temu. Pracuje na dwie zmiany, tak duże jest zapotrzebowanie.

NIEBEZPIECZNA KĄPIEL

Problemem jest finansowanie pracy komory przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Właśnie wracam z Rzeszowa, gdzie negocjuję kontrakt na komorę hiperbaryczną. Idzie w dobrym kierunku, wyczuwam duże zrozumienie - powiedział nam dr Gola.
Przypomniał, że zaczadzenia są dużym problemem. - Mieliśmy przykład pacjentki, która lubiła długo siedzieć w wannie. I zawsze miała po kąpieli bóle głowy. Po wywiadzie zrobionym przez lekarzy okazało się, że wentylacja w łazience była wadliwa - opowiedział dr Gola.

Strażacy zwracają się z apelem o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności należy przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzenie szczelności przewodów kominowych, użytkować zgodnie z instrukcją producenta sprawne technicznie urządzenia, w których odbywa się proces spalania, nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych.

ŚWIEŻE POWIETRZE

Dalej - systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, często wietrzyć pomieszczenia, a szczególnie kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe, nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, osłabienia, gdyż mogą być to sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem.

Jeżeli już jesteśmy świadkami podtrucia tlenkiem węgla należy jak najszybciej zapewnić dopływ czystego świeżego powietrza, wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla osoby ratującej, wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP), jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. usta-usta oraz masaż serca, nie wolno wpadać w panikę, jeżeli znajdziemy osobę dorosłą lub dziecko z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy.

BEZWONNY GAZ

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Może to wynikać z braku dopływu zewnętrznego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie gazu (lub innych paliw). Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelne lub uszczelnione na zimę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie