Niebawem ruszy remont Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Dzięki środkom norweskim

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” wykonujący suitę lasowiacką w ludowych strojach, w jakich ubierał się lasowiacki lud
Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” wykonujący suitę lasowiacką w ludowych strojach, w jakich ubierał się lasowiacki lud Zdzisław Surowaniec
Dzięki środkom norweskim niebawem rozpocznie się remont wnętrz Miejskiego Domu Kultury. Jednocześnie będą prowadzone działania mające na celu pogłębienie wiedzy na temat dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej – Lasowiaków.

Norweskim partnerom z organizacji pozarządowej INTBAU Norway, którzy będą nam służyć nie tylko głosem doradczym ale wezmę udział w warsztatach, przedstawiono na konferencji prasowej założenia projektu.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny mówił, że dzięki wsparciu nową jakość zyska nie tylko Miejski Dom Kultury jako budynek. To przede wszystkim szereg działań miękkich, które pozwolą rozwijać pasje artystyczne, wracać do korzeni, pielęgnować tradycje lasowiackie. - Będziemy czerpać od państwa wiedzę, dobre praktyki. Mamy też nadzieję, że ubogacimy państwa naszą kulturą lasowiacką. To tradycje nie do końca odkryta, ale tkwiąca w nas bardzo głęboko - stwierdził prezydent.

Remont niebawem się rozpocznie. Miasto jest na etapie wyłaniania wykonawcy. W sali widowiskowej pojawi się 725 nowych, wygodnych foteli, które nie będą grały w czasie ich składania, zmieniona zostanie geometria sali, pojawi się nowe energooszczędne oświetlenie, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, komunikaty pisane Braillem, pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących. Pełną modernizację przejdzie scena, powstanie zapadnia, inteligentne oświetlenie, udźwiękowienie i kurtyny.

Nową jakość ma zyskać zaplecze, w tym garderoby, pokoje socjalne, magazynowe, mała sala kinowa zostanie zmieniona na sale muzyczno-taneczną.

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota mówił o działaniach miękkich towarzyszących remontowi. Nie zabraknie we współpracy z norweską organizacją pozarządową INTBAU Norway: seminariów, sympozjów, warsztatów, kwerend, opracowań, wszelkiego rodzaju działań, umożliwiających wdrożenie oferty kulturalno-edukacyjnej, opierającej się na czterech filarach: zarządzaniu dziedzictwem kulturowym, zwiększeniu dostępu do sztuki, kultury i edukacji, rozbudzaniu oraz zaspokajaniu potrzeb i zainteresowań kulturalnych mieszkańców miasta i regionu oraz przedsiębiorczości w kulturze.

W trakcie projektu zostanie przygotowana oferta 22 nowych wydarzeń kulturalno - edukacyjnych. Ponadto zostanie powołany Dział Zarządzania Lokalnym Dziedzictwem Kulturowym, którego zadaniem będzie gromadzenie, przetwarzanie, promowanie, utrwalanie i udostępnienie dziedzictwa kulturowego związanego z MDK oraz Klaster Lasowiacki, dzięki któremu będzie możliwa integracja podmiotów z terenów lasowiackich. To działanie ma na celu wsparcie biznesów opartych na rodzimej tradycji. Opracowane zostaną materiały źródłowe obrzędowości lasowiackiej, nastąpi zmiana działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Lasowiacy”, a zwieńczeniem tych działań będzie zorganizowany Festiwal Rzemiosła Lasowiackiego.

Planowane wydarzenia skierowane będą dla seniorów, osób dorosłych, dzieci i młodzieży szkolnej oraz zainteresowanych mieszkańców Stalowej Woli i okolic. Wprowadzone zostaną działania rodzinne, międzypokoleniowe i integracyjne oraz integrujące mniejszość ukraińską w mieście.

Wartość projektu wynosi 19,9 miliona złotych, z czego: 13,4 miliona złotych to środki zewnętrzne. Wkład gminy Stalowa Wola i partnera projektu, stowarzyszenia INTBAU Norway - 6,1 miliona złotych. Remont MDK rozpocznie się za kilka tygodni i potrwa przeszło dwa lata. Na ten czas organizacja zajęć będzie się odbywać w różnych częściach miasta i obiektach.

- Uruchomienie tych wszystkich działań pozwoli odkurzyć dziedzictwo kulturalne z dawnych lat ludzi mieszkających w Puszczy Sandomierskiej. Mimo że był to lud biedny a jak wiadomo do biedy nikt nie chce się przyznawać, była to społeczność bardzo wesoła, harda i wrzawa - mówi wyjaśnia Marek Gruchota. Promowany będzie nierozerwalny ze Stalową Wolą styl budownictwa socrelistycznego, który będzie promowany przez wystawę połączoną z wernisażem "Wzorcowe miasto produkcji.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie