Niepodległościowe kartki pocztowe można dostać w bibliotece...

  Niepodległościowe kartki pocztowe można dostać w bibliotece w Stalowej Woli

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli włącza się do ogólnopolskiej akcji społecznej „Mamy Niepodległą!” organizowanej przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
  Fragment afisza z kartkami „Mamy Niepodległą”

  Fragment afisza z kartkami „Mamy Niepodległą” ©archiwum

  W tym roku, każdy chętny będzie mógł z budynku biblioteki wysłać specjalną niepodległościową kartkę. Stanie tam bowiem specjalna skrzynka pocztowa.

  - Idea akcji polega na radosnym świętowaniu kolejnych rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę. Pocztówki będą czekały od 16 do 23 listopada w siedzibie biblioteki przy ulicy Popiełuszki 10. Poprzez uniwersalny charakter akcji łączymy nie tylko pokolenia. Utrwalamy i wzmacniamy w powszechnej świadomości daty związane z odzyskiwaniem niepodległości. Przypominamy, że to święto optymistyczne, a radosne świętowanie uwalnia pozytywne emocje. Integrujemy na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim, co sprzyja pielęgnowaniu tożsamości i kształtowaniu postaw obywatelskich. Promujemy nowoczesny patriotyzm – przekonuje Ewa Biały, dyrektor biblioteki.

  Kartki będą bezpłatne. Na specjalnie przygotowanym stoisku będzie można je zaadresować, wpisać wiadomość, a dzięki skrzynce pocztowej, która pojawi się na czas trwania akcji, od razu wysłać. Znaczek nie będzie konieczny, kartki są tak oznaczone, że pewnością dotrą do adresata.

  Edycja 2018 akcji społecznej „Mamy Niepodległą!” poświęcona jest, podpisanej przez Józefa Piłsudskiego 16 listopada 1918 roku, depeszy notyfikującej odrodzenie Polski. Chodzi o swoistą Polską Deklarację Niepodległości. Wyobraźmy sobie, że nie ma telefonu komórkowego, skanu, faksu ani e-maila. Nic. Prawie nic – jest radiotelegraf, ale informacja najpierw pójdzie drutem do tego, do kogo nie chcesz. Odpada. To co zrobić, żeby o dokumencie dowiedział się cały świat zwycięzców I wojny? Odebrać radiostację iskrową dotychczasowemu zaborcy. Chytre, ale tylko łatwo powiedzieć – pilnują jej umundurowani z obcym akcentem. No, ale jak się strzepuje trzech zaborców i chcesz się tym pochwalić światu to jeszcze jedna działobitnia musi zostać szybko zdobyta! Nocą z 18 na 19 listopada 1918 r. po sprytnie przygotowanej w konspiracji akcji, rozpoczyna się wielogodzinne nadawanie przez polskich żołnierzy depeszy. Stało się i poszło w świat, że Mamy Niepodległą!

  Podczas poprzednich 5. edycji akcji Polacy wysłali w sumie milion takich kartek, od 2013 roku odbywa się ona pod patronatem honorowym Marszałka Sejmu. W tym roku, dzięki bibliotece do akcji dołączyła także Stalowa Wola.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!