Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe eksponaty na wystawie w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli otrzymuje listy z rąk wiceprezesa Kuźni Zbigniewa Rokosza.
Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli otrzymuje listy z rąk wiceprezesa Kuźni Zbigniewa Rokosza. Zdzisław Surowaniec
Listy, napisane na kalce technicznej w dramatycznych okolicznościach listów i zamurowanych w 1947 roku w ścianie przy drzwiach biura obecnej Kuźni Huty Stalowa Wola, trafiły do Muzeum Regionalnego.

15 marca odnalezione listy, uznane za cenne i unikatowe, zostały przekazane do zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli na ręce dyrektor Lucyny Mizery przez Zbigniewa Rokosza, wiceprezesa Zarządu HSW-Kuźnia Stalowa Wola.

TRÓJKA PRACOWNIKÓW

Przypomnijmy, o czym pisaliśmy w "Echu Dnia". W lipcu 1947 roku trójka pracowników Huty Stalowa Wola 39-letni Józef Bauer, 31-letnia Wanda Dyzyng i 23-letnia Barbara Pieczerak, napisała w pośpiechu na kawałkach kalki technicznej dramatyczne "listy do potomności". Przedstawili w nich ówczesną sytuację polityczną - zależność Polski od Rosji sowieckiej, brak wolności i sprawiedliwości, poczucie zniewolenia, rozczarowanie powojenną rzeczywistością, obawy że może wybuchnąć nowa wojna.

W ostatnich słowach wyrazili przypuszczenie, że listy odkryte zostaną długo po ich śmierci i zwrócili się do znalazców z prośbą o modlitwę. Arkusze zamurowali w ścianie, gdzie właśnie były wstawiane drzwi. Kolejna wymiana drzwi po 64 latach wydobyła na światło dzienne tamte zapiski. Stalowowolskie Muzeum od razu podjęło starania o pozyskanie listów.

SPECJALNA WYSTAWA

- Zwróciliśmy się do dyrekcji Kuźni o przekazanie odnalezionych listów do naszego Muzeum i otrzymaliśmy je - mówi dyr. Lucyna Mizera. - Oryginały trafią do działu historii i wzbogacą zbiór archiwaliów, ale zanim to nastąpi, chcemy pokazać je na specjalnie przygotowanej wystawie. Obok listów zaprezentujemy na niej zdjęcia autorów, udostępnione przez dra Piotra Pacańskiego, którego ojciec, inżynier Wacław Pacański, kierował w latach powojennych wydziałem Kuźni. Nie zabraknie też informacji o losach trójki stalowowolan, którzy napisali tak dramatyczne przesłanie do potomności.

Wystawa będzie czynna od 16 kwietnia do 15 maja. Jej otwarcie zbiegnie się z cyklem imprez "Weekend z kulturą socrealizmu" (16-17 kwietnia), towarzyszącym wystawie "Matki, żony i... traktorzystki" prezentowanej w Muzeum od 8 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie