Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nisko w nowy rok weszło bez własnej Temidy

Konrad SINICA [email protected]
We wtorek nad drzwiami sądu w Nisku wisiały jeszcze tabliczki ze starą nazwą.
We wtorek nad drzwiami sądu w Nisku wisiały jeszcze tabliczki ze starą nazwą. Konrad Sinica
Sąd Rejonowy w Nisku został zniesiony. Na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, obszar jego właściwości terytorialnej przejmuje Sąd Rejonowy w Stalowej Woli. Jakie zmiany czekają klientów? W wyniku reorganizacji, w całym kraju zostało przekształconych 79 najmniejszych sądów rejonowych.

Zmiany dotyczą takich placówek, w których pracowało do 9 sędziów. Zniesione jednostki zostały przekształcone w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów rejonowych. W przypadku niżańskiej placówki jest to Sąd Rejonowy w Stalowej Woli. Co oznaczają takie zmiany?

KASA ZOSTAJE W NISKU

- Dla klientów sądu niewiele się zmieni - wyjaśnia Marcin Rogowski, prezes Sądu Rejonowego w Stalowej Woli. - W Nisku zostaje biuro podawcze i kasa, które będą normalnie funkcjonować.

- Wszystkie dotychczasowe wydziały funkcjonują w tych samych miejscach, tylko w ramach naszych wydziałów zamiejscowych, a nie jak do tej pory - dodaje prezes stalowowolskiego sądu. - Dla zwykłego klienta nic się nie zmienia. Jedyna zmiana jest taka, że z prezesem sądu w Nisku już się nie spotka. Jeżeli klient będzie chciał rozmawiać z prezesem sądu, to będzie musiał udać się do Stalowej Woli.

W ramach reorganizacji zostały utworzone VII Zamiejscowy Wydział Cywilny z siedzibą w Nisku, VIII Zamiejscowy Wydział Karny z siedzibą w Nisku, IX Zamiejscowy Wydział Rodzinny i Nieletnich z siedzibą w Nisku i X Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Nisku. Zmienią się też pieczęcie i tablice na budynkach sądów. Resort sprawiedliwości informuje, że takie zmiany mają usprawnić pracę polskich sądów. Dzięki temu mają zmniejszyć się również wydatki na sądownictwo.

NIE POMOGŁY PROTESTY

Na razie prezes stalowowolskiego sądu nie przewiduje zmian, jeżeli chodzi o obsadę sędziowską. Niewykluczone, że jakieś zmiany pojawią się w przyszłości.

Przekształceniu niżańskiego sądu rejonowego w wydział zamiejscowy sprzeciwiały się samorządy z powiatu niżańskiego. Rady gmin i powiatu podejmowały apele sprzeciwiające się zmianom. W lipcu organizowana była nawet zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie reorganizacji sądownictwa. Protesty nie przyniosły jednak skutku.

Zmianom sprzeciwiali się również sami sędziowie pracujący w niżańskim sądzie. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że w grudniu kilku sędziów na znak protestu złożyło wnioski do Krajowej Rady Sądownictwa o przejście w stan spoczynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie