Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niżańscy podopieczni domu dziecka pod młodzieżową opieką

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wolontariusze z dalekich krajów w Domu Dziecka „Nasz Dom Dzieciątka Jezus” w Rudniku nad Sanem
Wolontariusze z dalekich krajów w Domu Dziecka „Nasz Dom Dzieciątka Jezus” w Rudniku nad Sanem Dom Dziecka
Obecne wakacje są kolejnymi, a jednocześnie najbardziej obfitującymi w radosne doświadczenia dla przybywające do Domu Dziecka „Nasz Dom Dzieciątka Jezus” w Rudniku nad Sanem, grupy wolontariuszy z organizacji AIESEC.

AIESEC (dawna nazwa: z języka francuskiego Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) – to pozarządowa organizacja not-for-profit[1], jedna z największych międzynarodowych organizacji studenckich. Założona została w 1948 roku, a w Polsce działa od 1971 roku.

Prowadzona jest przez studentów i niedawnych absolwentów interesujących się problemami otaczającego świata, przywództwem oraz zarządzaniem. Dzięki niej studenci ze 122 państw na świecie mogą wyjechać do innego kraju, by poznawać jego kulturę i zwyczaje, ale przede wszystkim prezentować swoją kulturę i swoje zwyczaje dzieciom, z którymi w czasie pobytu pracują i bawią się.

W Polsce organizacja reprezentowana jest przez 15 oddziałów lokalnych, w 13 miastach na ponad 50 uczelniach wyższych, na czele których stoi Oddział Narodowy – zarząd krajowy z siedzibą w Markach pod Warszawą. Jego zadaniem jest koordynowanie i wspieranie działalności oddziałów lokalnych. Od września 2005 jest organizacją pożytku publicznego. Jest też członkiem Polskiej Rady Młodzieży.

- Do Domu Dziecka „Nasz Dom Dzieciątka Jezus” już od wielu lat przyjeżdżają studenci. Gościliśmy młodych z Indonezji, Malezji, Azerbejdżanu, Chin, Turcji, Kolumbii, Ghany, Hongkongu, Indii, Grecji, Pakistanu i Maroko - wspomina siostra Agata Hulak ze Zgromadzenia Pallotynek.

- Goście przyjeżdżają do nas na kilka tygodni i włączają się w codzienne życie wychowanków Domu Dziecka, organizując dzieciom i młodzieży różne zabawy - relacjonuje siostra. Pierwsze chwile są zazwyczaj dosyć trudne: istnieje bariera językowa, tylko nieliczni wychowawcy mogą posłużyć za anglojęzycznych tłumaczy. Jednak szybko się okazuje, że z powodzeniem można sobie poradzić korzystając ze smartfonowych tłumaczy czy… własnych rąk lub międzynarodowych dźwięków „am-am” - żartuje siostra.

Wychowankowie Domu Dziecka są niezwykle zainteresowani życiem w innych krajach. Z zaciekawieniem przyjmują fakt, że goście mają inny kolor skóry czy kształt oczu, że z racji innego wyznania nie jedzą pewnych potraw czy modlą się inaczej. Uważnie słuchają opowiadań o zwyczajach państw afrykańskich, azjatyckich czy amerykańskich. Uczą się troski o innych, szacunku do innej kultury. Uczą się też wierności swoim zasadom, zwyczajom, swojej religii, przy których można trwać bez ranienia osób innych kultur.

Umożliwia ona odkrywanie własnego potencjału i rozwój wokół interesujących zagadnień. Każdy dołączający do organizacji student bierze udział w Programie Rozwoju, w ramach którego ma możliwość stopniowego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Członkowie AIESEC organizują oraz wyjeżdżają na wolontariat oraz praktyki zagraniczne i zdobywają doświadczenie w ponad 120 krajach świata.

Dom Dziecka „Nasz Dom Dzieciątka Jezus” w Rudniku powstał w 2000 roku. Pomysłodawcą był ksiądz Czesław Wala - były kustosz Sanktuarium Maryjnego w Kałkowie-Godowie, obecnie jako emeryt mieszkający w Rudniku nad Sanem i budujacy tu dom dla głuchych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Startuje Tour de Pologne. Będą utrudnienia w wielu miastach

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie