Noc Muzeów przyciągnęła zwiedzających do Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu. W centrum uwagi Kolekcja Dzikowska i wystawa o dziejach miasta

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Ponad 300 osób odwiedziło wieczorową porą Zamek Tarnowskich, siedzibę Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega z okazji sobotniej Nocy Muzeów. Jak przyznawało wielu zwiedzających to wydarzenie zmobilizowało ich do przyjrzenia się cennym zbiorom i wnętrzom zabytku.

Do muzeum mieszczącego się w dawnej rezydencji rodu Tarnowskich mieszkańcy przychodzili całymi rodzinami. Nie brakowało także gości z Ukrainy. Dyrektor placówki Tadeusz Zych cieszył się z tak licznej grupy zwiedzających, którzy z uznaniem wypowiadali się o zbiorach dzieł sztuki.

Można było wejść do kaplicy, pokoju hrabiego, łazienki i sypialni, obejrzeć pokoje biały, żółty, czerwony, salon zwany salą wielką. Wnętrza te zdobią obrazy z Kolekcji Dzikowskiej, w tym dzieła mistrzów niderlandzkich, między innymi portret młodzieńca z warsztatu Rembrandta van Rijna, portret Marii Villiers z warsztatu Antoona van Dycka, Thomasa van Wijcka, Gotfrieda Schalckena. Zobaczyć można także malarstwo polskie z XIX i XX wieku: Jana Matejkę, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jacka Malczewskiego, Henryka Rodakowskiego, Leona Kaplińskiego, Kazimierza Pochwalskiego.

W Galerii Obrazów podziwiano dzieła braci Carraccich, Francesco Albaniego, Salvatore Rosy, Gregorio Fidanzy, Gasparda Dugheta, Piotra Norblina oraz kolekcję miniatur autorstwa Wincentego Lesseura, Józefa Sonntaga, Bogusława Adamowicza i Walerii ze Stroynowskich Tarnowskiej.

Zwiedzających zaciekawiły też myśliwskie trofea, a zwłaszcza stojący niedźwiedź upolowany przez Zdzisława Tarnowskiego w Karpatach w 1909 roku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja “Tarnobrzeg. Z Leliwą ku Siarce”, czyli stała wystawa o dziejach miasta z przedwojennymi eksponatami dokumentującymi życie codzienne tarnobrzeżan.

Tarnobrzeskie muzeum jak wiele placówek w Polsce zdecydowało się udostępnić zbiory w Noc Muzeów za symboliczną opłatą. Wstęp kosztował 2 złote od osoby. Dochód w całości zostanie przeznaczony na renowację XIX - wiecznej grafiki „Lisowczyk” według Rembrandta.

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie