Do muzeum mieszczącego się w dawnej rezydencji rodu Tarnowskich mieszkańcy przychodzili całymi rodzinami. Nie brakowało także gości z Ukrainy. Dyrektor placówki Tadeusz Zych cieszył się z tak licznej grupy zwiedzających, którzy z uznaniem wypowiadali się o zbiorach dzieł sztuki.
Można było wejść do kaplicy, pokoju hrabiego, łazienki i sypialni, obejrzeć pokoje biały, żółty, czerwony, salon zwany salą wielką. Wnętrza te zdobią obrazy z Kolekcji Dzikowskiej, w tym dzieła mistrzów niderlandzkich, między innymi portret młodzieńca z warsztatu Rembrandta van Rijna, portret Marii Villiers z warsztatu Antoona van Dycka, Thomasa van Wijcka, Gotfrieda Schalckena. Zobaczyć można także malarstwo polskie z XIX i XX wieku: Jana Matejkę, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jacka Malczewskiego, Henryka Rodakowskiego, Leona Kaplińskiego, Kazimierza Pochwalskiego.
W Galerii Obrazów podziwiano dzieła braci Carraccich, Francesco Albaniego, Salvatore Rosy, Gregorio Fidanzy, Gasparda Dugheta, Piotra Norblina oraz kolekcję miniatur autorstwa Wincentego Lesseura, Józefa Sonntaga, Bogusława Adamowicza i Walerii ze Stroynowskich Tarnowskiej.
Zwiedzających zaciekawiły też myśliwskie trofea, a zwłaszcza stojący niedźwiedź upolowany przez Zdzisława Tarnowskiego w Karpatach w 1909 roku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja “Tarnobrzeg. Z Leliwą ku Siarce”, czyli stała wystawa o dziejach miasta z przedwojennymi eksponatami dokumentującymi życie codzienne tarnobrzeżan.
Tarnobrzeskie muzeum jak wiele placówek w Polsce zdecydowało się udostępnić zbiory w Noc Muzeów za symboliczną opłatą. Wstęp kosztował 2 złote od osoby. Dochód w całości zostanie przeznaczony na renowację XIX - wiecznej grafiki „Lisowczyk” według Rembrandta.
Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?